fbpx

Gyógynövények vírusfertőzésre – Interjú Lopes-Szabó Zsuzsa fitoterapeutával

Szabó-Lopes Zsuzsa, fitoterapeuta egy fehér fotelben, fekete-fehér csíkos pulóverben ül.

Vannak, akik vakon megbíznak a gyógynövényekben, sokan azonban bizalmatlanok velük szemben és inkább a gyógyszerekre esküdnek. De talán a mellékhatások miatt egyre többen választják a gyógynövényeket, ha valamilyen kellemetlen tünetet észlelnek magukon. Nyakunkon az influenzaszezon, a koronavírus még mindig nem enged a szorításából, Lopes-Szabó Zsuzsát, a Bükki füves Gyuri bácsi lányát kérdeztük arról, léteznek-e hatékony gyógynövények a vírusfertőzések ellen, illetve az immunrendszerünk megerősítésére.

 

Először is engedje meg, hogy gratuláljunk Önnek a Legsikeresebb vállalkozónői díjhoz, melyet Ön kapott 2020-ban. A gyógynövényeket forgalmazó cég sikere egyben a gyógynövények iránti növekvő bizalmat is jelentheti.

Köszönöm szépen. Nagy öröm számomra ez az elismerés, hiszen láthatóan egyre nagyobb a nyitottság az emberekben a gyógynövények felé.

Mielőtt a természetes immunerősítésről beszélnénk, meg kell kérdeznem, hogy szolgál az egészsége az édesapjának, Gyuri bácsinak?

Köszönöm a kérdését, jól van, már otthon lábadozik, és annak ellenére, hogy 92 éves, nagyon jókedvű és aktívan tölti a napjait.

Szabó György, a bükki füves ember lányával Szabó-Lopes Zsuzsával egy asztalnál ül.

Ezt örömmel halljuk. Nem könnyű időszak a mostani az egészségünk megtartása szempontjából, hiszen a szokásos éves influenzajárvány mellett most a koronavírus ellen is védekeznünk kell. Ilyenkor a tél derekán ettől függetlenül is többször előfordulhat kisebb-nagyobb megfázás, torokgyulladás, köhögés, ráadásul a koronavírusnak is hasonló tünetei lehetnek enyhébb lefolyás esetén. Tapasztalatai szerint vannak-e olyan gyógynövények, melyek segíthetnek felkészíteni a szervezetünket ezekre a kihívásokra?

Természetesen számos olyan gyógynövény van, melyek nagyon hatásosak immunerősítésre is. Az egyik ilyen a borsmenta, illetve a fürtös menta. Ezeket  inkább az emésztés javítására használunk, de valójában nagyszerű immunerősítők is. Hasonlóan kiváló immunfokozók a kellemesen aromás, illóolajdús kakukkfű és szurokfű. Én ezt a három gyógynövényt ajánlom jó szívvel immunerősítésre.

A kakukkfüvet már 2 éves kornál idősebb gyerekeknek is adhatjuk, nagyon szeretik, mert jó íze van, egy kis mézzel még szívesebben megisszák. Nem szabad azonban nagyon sűrűre főzni, mert akkor keserű lesz. Talán kevesen tudják, de a kakukkfű egyébként alkohol vagy dohányzás elvonási tünetei ellen is nagyon hasznos a leszokási időszakban.

A szurokfűt oregánóként ismerjük leginkább, gyakran használjuk a konyhában mediterrán jellegű ételekhez. Kevesebben tekintenek azonban rá gyógynövényként, pedig a teája jó hurutoldó, köptető, így köhögésre is nagyon hasznos lehet egy kis mézzel.

Ebből a három gyógynövényből, a kakukkfűből, a szurokfűből, illetve a borsmentából egyenlő arányban összekeverve nagyon jó tea készülhet betegségmegelőzésre és immunerősítésre. Az egész család ihatja, naponta egy csészével ajánlott.

Vírusfertőzés ellen – legyen az influenza- vagy koronavírus – milyen gyógynövényt tud ajánlani?

A vírusokkal szemben a fitoterapeuták ugyanolyan tanácstalanok, mint az orvostudomány, hiszen jelenleg nem ismerünk olyan gyógynövényt vagy gyógyszert, ami hatásos lenne ellenük. Nincsenek csodanövények a koronavírus ellen, de más vírusok ellen sem.

A vírusfertőzés megelőzésére azonban vannak olyan gyógynövények, melyeket már évszázadok óta használnak. A citromfüvet legtöbben a nyugtató hatásáról ismerik, pedig nagyon erős vírusölő képességekkel rendelkezik, sőt pajzsmirigy-problémák esetén is hasznos lehet.

Az orbáncfűnek is van vírusölő tulajdonsága, azonban nem fogyaszthatja mindenki, szívbetegeknek, vérhígítót szedőknek, kismamáknak és epeköveseknek nem ajánlatos inni a teáját. Erős vírusölő hatással rendelkező gyógynövények még a kakukkfű és a diólevél, igaz ez utóbbival is óvatosan kell bánni, hiszen vérhígító hatása van.

Tehát ezek a gyógynövények mind megelőzésre, az immunrendszerünk felerősítésére valók?

Igen, immunerősítésre és betegségmegelőzésre is nagyon hatásosak. Ebben a járványos időszakban érdemes ezek keverékéből naponta egy csészével inni. Én magam is ezt iszom.

Mi az arány, hogyan keverjük össze?

Egyenlő arányban keverhetjük, amennyiben egyik hatása sem okoz problémát. Ha van érzékenység valamelyikre, akkor a citromfű legyen az egyik fele, a másik pedig egyenlő arányban a többi gyógynövény.

Mindenféle vírusfertőzésről beszélünk vagy csak a koronavírusról?

Valójában mindenféle vírusra jók ezek a gyógynövények, hiszen már évszázadok óta eredményesen használják őket az emberek, így a mostani nehezebb időszakban is érdemes fogyasztani belőlük.

Mi a helyzet akkor, ha bejutott valamelyik vírus a szervezetünkbe és már tünetek is jelentkeznek? Erre milyen gyógynövényt ajánl?

Valójában a testünk állítja elő a legjobb gyógyszereket, hiszen olyan összetételű ellenanyagokat képes termelni a szervezetünk, amelyekre éppen szükség van az adott helyzetben. Ezért a saját szervezetünkben kell leginkább bízni, és arra törekedni, hogy támogassuk, erősítsük, hogy el tudja végezni a munkáját.

Ha már megbetegedünk, influenzásak, náthásak lettünk, köhögünk, milyen gyógynövények segíthetnek? Ön melyeket fogyasztja?

Azok a gyógynövények, amiket megelőzésre, immunerősítésre említettünk, a betegség idején is segíthetnek. Valójában a szervezetünk tud meggyógyítani bennünket. A gyógyszerek is a tüneteket kezelik csak, az eldugult orrot, a köhögést, orrfolyást és hasonlókat, de ezeket gyógynövényekkel is enyhíthetjük, és nem kell tartanunk mellékhatásoktól, sőt még a pénztárcánkat is kímélik.

A náthára például nagyon jó a kakukkfű, a szurokfű, de említhetnénk még a bodzavirágot is, melynek lázcsillapító hatása van. Természetesen amennyiben hosszan tartó és magas lázunk van, orvoshoz kell fordulni, de a hőemelkedést nagyon jól kezelhetjük gyógynövényekkel.

Gyulladáscsökkentő gyógynövényeket is bevethetünk betegség idején. Nagyon jól támogatja a tüdőt például a kamilla, a füzike és a cickafark. Erősíthetjük a hatásukat, ha ezeket összekeverjük, és így együtt készítünk belőlük teát.

Torokgyulladásra is vannak nagyon jó gyógynövények, például a tüdőfű, a nevében is benne van, hogy mindenféle légzőszervi problémára hatásos. Ezen kívül a már többször is említett kakukkfű és szurokfű a hörgők tisztításában, a nyák feloldásában eredményesek. Ezekből is készíthetünk keveréket, de a tüdőfűből kevesebbet adjunk hozzá, mert erősebb az íze.

Egy eldugult orrnak vagy fájó fejnek jólesik a meleg, párás levegő, egy kiadós gőzölés. Mi a véleménye az aromaterápiáról? Mennyire hasznosak influenzás, náthás tünetekre?

Az illóolajokkal kapcsolatban jók a tapasztalatok, nagyon hatásosak vírusos és bakteriális eredetű fertőzések esetében. A citromból, illetve a levendulából készült illóolaj nagyon jól fertőtleníti a levegőt és segíti a légzést.

Az eddig említett gyógynövényeket nemcsak teaként készíthetjük el, hanem inhalálásra is bátran használhatjuk. Többféleképpen is alkalmazhatjuk őket. Készíthetünk belőlük teát, majd azt öntjük a vízbe, de az is jó, ha egyenesen a vízbe tesszük a gyógynövénykeveréket. Takarjuk be a fejünket törölközővel és minél mélyebben lélegezzük be a gyógynövényes meleg levegőt. Gyerekeknél is bátran használhatjuk.

Szabó-Lopes Zsuzsa, fitoterapeuta mikrofonnal a kezében egy gyógynövényt felemelve nyilvános helyen beszél.

Egy náthás, influenzás betegség esetén hogy nézzen ki egy napi „teamenü”, ha lehet így fogalmazni? Nagyon sok gyógynövényt említettünk, hogyan fogyasszuk ezeket? Naponta melyik keverékből mennyit igyunk, hogy eredményt érjünk el, de ne okozzunk gondot magunknak?

Természetesen attól függ, milyen betegségről van szó és milyen súlyos, de az immunerősítő teakeveréket érdemes minden betegség idején inni.

Ahogy említettük már, készíthetünk teakeveréket ezekből a gyógynövényekből, így nem kell egy tucatnyi bögre teát inni naponta. Általános szabály, hogy ugyanarra a betegségre való és ugyanolyan módon elkészíthető gyógynövényeket összekeverhetünk.

Ha nincs betegség, akkor napi egy csésze immunerősítő tea elég a megelőzésre, ha pedig jelentkeztek a tünetek, akkor arra célzottan használatos gyógynövényekből készítsünk keveréket és fogyasszunk belőle naponta néhány csészével. Köhögésre például ihat 3 csészével is egy nap bodza, kakukkfű, szurokfű, apróbojtorján és kamilla keverékéből készített teából.

Mindenképpen szót kell említeni még a csipkebogyóról, hiszen nagyon sok C-vitamint tartalmaz. Fontos azonban, hogy ne hagyományos módon készítsük el, tehát ne forró vízbe tegyük, hiszen így elveszne a vitamintartalma, hanem hideg vízben kell 2-3 órán keresztül áztatni. Naponta egy csészével megihatunk belőle, gyerekeknek is bátran adhatjuk.

Hasonlóképpen nagyon ajánlatos rendszeresen fogyasztani mézet, amit szintén nem szabad forró vízbe, teába tenni, hagyjuk előtte langyosra kihűlni az italunkat. Adhatunk a betegeknek olyan mézet is, amihez ugyanannyi citromlevet öntöttünk, ez a torokfájdalmakra is nagyon hatásos.

Enyhébb lefolyású Covid-fertőzés tüneteire van-e speciális gyógynövény?

Igazából nem tehető különbség, hogy influenza vagy koronavírus okozta-e a fertőzést, hiszen a gyógynövények a tüneteket kezelik. A testünk állítja elő a legjobb gyógyszereket, így az előzőekben említett gyógynövényeket bátran alkalmazhatjuk koronavírusos fertőzés esetén is.

Más a helyzet, ha tüdőgyulladás vagy ahhoz közeli állapot áll fenn magasabb lázzal?

Természetesen, hiszen a gyógynövények hatásának is megvan a határa. Vannak olyan esetek, amikor antibiotikumra és kórházi ellátásra van szükség. Egészséges táplálkozással és a gyógynövények rendszeres használatával nagy esélyt adunk magunknak arra, hogy elkerüljük ezeket a nehéz helyzeteket.

Említette, hogy saját maga is rendszeresen fogyasztja a gyógyteákat, hogy ezekkel is erősítse a szervezetét, de a gyógynövényeken kívül mit tesz még ennek érdekében? Például a táplálkozásra mekkora hangsúlyt fektet?

Az egészséges étkezés az alap, amit ezekben az időkben még inkább hangsúlyozni kell. Ami nagy károkat okoz az egészségünknek az a túl sok cukros étel, a boltokban kapható kekszek, péksütemények, nasik fogyasztása. Már bizonyított, hogy a gyerekeknél hiperaktivitást, magatartási problémákat okozhatnak egyes adalékanyagok.

Az izgága, nehezen koncentráló, vagy akár tanulási zavaroktól szenvedő gyerekek azok közül kerülnek ki, akik sok bolti édességet fogyasztanak. Érdemes ezért figyelni az étkezésünkre és minél egészségesebb élelmiszereket fogyasszunk.

Ajánlatos reggelire inkább fehérjegazdag ételeket enni és nem édeset. Télen együnk sok fehérjét, főként babot, lencsét. Nagyon jó példa lehet számunkra a mediterrán étrend, hiszen világméretekben is a legegészségesebbnek számít. Azoknál, akik ezt az étrendet követik, alig van szív- és érrendszeri megbetegedés. Nem véletlen, hiszen főként halból, általában rostban gazdag ételekből, sok antioxidánst tartalmazó zöldségekből, gyümölcsökből és kevés édességből áll. Minél kevesebb édesség és minél több nyers vagy párolt zöldség, halak, kevés vörös hús fogyasztása sokat segít az immunrendszerünk jó állapotban tartásában.

A jelenlegi pandémia miatt is fontos, hogy az egészséges táplálkozás ellenére, tehát a természetes források mellett , C- és D-vitamint tartalmazó kiegészítőket is szedjünk.

Tehát mindkettő fontos: az egészséges táplálkozás és a gyógynövények is, hiszen ezek hatása kiegészíti egymást.

Így van, és ez most a járványos időszakban talán még hangsúlyosabb, mint korábban.

Köszönjük a beszélgetést!

 

  1. Bagdi Béláné

    Az egyetlen e-mail amit soha ki nem törlök, hanem gyűjtöm őket. Még sokat tanulok is belőle. Nagyon hasznos és sok jó tanács található benne.
    Végtelenül köszönöm.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük