fbpx

Hormonegyensúly megteremtése – magnézium, cink, szelén, édesgyökér, citromfű

Egy fehér köpenyes orvos kék gumikesztyűben két papírt tart, amelyre hormonegyensúly található.

A hormonok kiemelkedő szerepet játszanak a testi, a mentális és az érzelmi egészség megteremtésében. Ha felborul a hormonháztartásunk, annak sok negatív következménye lehet. 5 egyszerű lépéssel azonban kiegyensúlyozhatjuk a hormonok működését.

Sok szervünk termel hormonokat, akár a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy, az agyalapi mirigy, a mellékvesék, a here, a petefészek. A hormonok a szervezet kémiai hírvivői. A véráramon keresztül olyan szövetekbe és szervekbe jutnak el, ahol a szervezet főbb rendszereit irányítják.

Hormonokra mindenképpen szüksége van a szervezetünknek, hiszen sok szervünk egészséges működése függ ettől. A hormonok szabályozzák a menstruációs ciklust és a termékenységet. Az agyalapi mirigy, a petefészek és a herék ösztrogént, progeszteront és tesztoszteront termelnek.

Az anyagcsere szabályozásban is szerepet játszanak. A pajzsmirigy által termelt a hormonok az étvágyat, a hőmérsékletet és a testsúlyt is szabályozzák. A mellékvese adrenalint és kortizolt állít elő, melyeknek a stresszválaszban van kiemelkedő szerepük.

Az agy melatonit termel, amelynek az alvásban van fontos szerepe, a hasnyálmirigy inzulinja pedig a vércukorszintet szabályozza. Az agy neurotranszmittereket és szerotonint is termel, amelyek rész vesznek a hangulat alakulásában. Az alacsony szerotoninszint például depresszió kialakulásához vezethet.

A hormonális egyensúlytalanságnak nagyon sok tünete lehet. Ilyen például a PMS, a meddőség, az endometriózis, a cukorbetegség, súlygyarapodás vagy -csökkenés, fáradtság, álmatlanság, depresszió, szorongás.

A hormonális egyensúlyt többféleképpen is megteremthetjük. Az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk annak érdekében, hogy javítsuk a hormonális egyensúlyt nem más, mint az alvás.

A rendszeres testmozgás is hatással van a hormonális egészségre, azáltal, hogy csökkenti az inzulin és a kortizol szintjét és növeli az inzulinérzékenységet.

A cukor és a feldolgozott élelmiszerek nagyon sok egészségügyi problémát okozhatnak. A cukor növeli az inzulinszintet és inzulinrezisztenciához vezethet. Helyette együnk sovány fehérjét, telítetlen zsírokat, amelyek szintén segítenek a hormonok kiegyensúlyozásában.

A krónikus stressz is negatív hatással van a hormonháztartásunkra. A tartóssá váló stressz többek között csökkenti a progeszteronszintet, ami meddőséget vagy endometriózist is okozhat.

Természetes módon is támogathatjuk a hormonrendszerünket. A magnézium és a wild jam csökkenti a hőhullámokat és az egyéb klimaxos tüneteket. A pajzsmirigy hormontermelésének javítása érdekében fogyasszunk cinket és szelént.

A kortizolszint kiegyensúlyozásában játszik szerepet az édesgyökér és a magnézium. A szorongás csökkentésében pedig olyan nyugtató hatású gyógynövények lehetnek segítségünkre, mint például az orbáncfű, a levendula, a citromfű vagy a kamilla.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük