fbpx

Inkontinencia – tanácsok, tippek nőknek

Nő farmerben és világoskék ingben keresztbe tett lábakkal áll, kezeit a lábai közé téve, fekete háttérrel.

A vizeletinkontinenciát más néven hólyaggyengeségnek is nevezzük. Szerte a világon nagyon sok embert érint ez a probléma. A vizeletinkontinencia kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával növekszik, és sokkal több nő szenved ettől az egészségi problémától, mint férfi. Egy tanulmány arról számolt be, hogy a vizeletinkontinencia a 40 és 59 éves kor közötti nők mintegy húsz százalékát érinti, míg a hatvan év feletti hölgyek esetében ez az arány mintegy 30%-os. Az inkontinencia kialakulásának hátterében sok minden állhat, például a székrekedés, a hüvelyi szülés, a krónikus légzőszervi betegségek és az elhízás.

A vizelet a húgyhólyagban tárolódik. Vizelés során a húgyhólyagban lévő izmok megfeszülnek, majd a vizelet átjut a húgycsőbe. A húgycső izmai azonban ellazulnak, hogy a vizelet el tudjon távozni a testből. Ha valamilyen probléma van a húgyhólyaggal vagy a húgycsővel, azaz az izmok nem működnek megfelelően, akkor ez vizeletinkontinenciához vezethet. Most pedig nézzük is, hogy milyen tényezők járulnak hozzá az inkontinencia kialakulásához!

Az életkor előrehaladtával a vizeletinkontinencia magas, mivel ebben az életkorban a medencefenék izmai jelentősen gyengülnek.

A köhögés és a tüsszentés során további nyomás nehezedik a húgyhólyagra, ami gyenge húgyhólyag esetén vizeletinkontinenciához vezethet.

Bizonyos tevékenységek, például súlyok emelgetése vagy nehéz fizikai munka végzése megterhelők a medencefenék izmai számára, ami fokozza az inkontinencia kialakulásának kockázatait.

Bizonyos egészségi problémák – mint például a cukorbetegség és a szklerózis multiplex – károsíthatják a húgyhólyagot és annak működését, ami szintén fokozza a vizeletinkontinencia kockázatait.

Az inkontinenciának többféle típusa létezik. Amikor a húgyhólyagra gyakorolt nyomás vizeletszivárgást okoz, akkor azt stresszinkontinenciának nevezik. A háttérben sok ok meghúzódhat, például ilyen a köhögés, a tüsszentés, a nevetés, a testmozgás vagy a nehéz súlyok emelgetése. Ez főleg a menopauza szakaszába lépő hölgyeknél tapasztalható.

Ha érezzük a vizelési ingert, de nem tudjuk tartani a vizeletünket, akkor ezt késztetési inkontinenciának nevezzük. Az inkontinenciának ettől a típusától elsősorban az Alzheimer-kórral, a szklerózis multiplexszel és a cukorbetegséggel küzdő emberek szenvednek.

A vizeletinkontinencia ugyan nem gyógyítható teljesen, de nagyon sok javulást érhetünk el például a kismedencei vagy más néven a Kegel-gyakorlatokkal. Ezek a gyakorlatok segítenek a hólyagizmok megerősítésében. A hólyagkontrolledzés nem más, mint az időzített ürítés. Ennek során meghatározott ütemezés szerint kell a mosdóba mennünk, például óránként.

Egyes életmódbeli változtatások is sokat segíthetnek, például a dohányzás abbahagyása, a fogyás, a koffeintartalmú italok csökkentése és a nehéz tárgyak emelgetésének elkerülése.

  1. Gönczy Hajnalka

    Sikerült leküzdeni ezt a problémát más alternatív technológia segítségével

  2. Több éve küzdöttem az inkontinenciával, ezzel együtt romlott a vesefunkcióm is. Sajnos a helyzet egyre rosszabb lett, már akadályozott a közlekedésben, a napi bevásárlást sem tudtam elvégezni, annyira helyhez kötött lettem. Magas vérnyomásom kezelésére olyan vérnyomáscsökkentőt kaptam amely tartalmazott vizelethajtót is. Ezt a gyógyszert lecseréltem olyanra, amelyben nincs vizelethajtó, és csodák csodája megszűnt az un inkontinencia problémám, és a vesefunkció is teljesen helyreállt a normális szintre. 72 éves nő vagyok, az e gfr értékem 52-ről 76-ra állt vissza. Szabadon tudok sétálni, közlekedni, újra embernek érzem magam.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük