fbpx

Jó fekélyre, gyomorégésre, libidóra és hangulatra – banán

Sárga háttér előtt félig hámozott banán közelről.

A banánt nagyon sokan kedvelik. Azt gondolnánk, hogy ez a gyümölcs nem szolgálja az egészségünket, pedig éppen ellenkezőleg. Mivel nagyon sok, a szervezet számára hasznos tápanyagot tartalmaz, így az egyik legegészségesebb gyümölcsnek is nevezhetnénk ezt az édes és ízletes gyümölcsöt. Mutatjuk is, miért fogyasszunk rendszeresen banánt.

A jó emésztéshez rostokra van szükségünk. A banán bővelkedik mind oldható, mind pedig oldhatatlan rostokban. Az oldhatatlan rostok járulnak hozzá a jó emésztéshez, mivel szabályozzák a bélmozgásokat és megakadályozzák a székrekedés kialakulását, míg az oldható rostoknak elsősorban a vércukorszint szabályozásában van aktív szerepük. A banán a gyomor egészségét is védelmezi, ugyanis csökkenti azoknak a baktériumoknak a létrejöttét, amelyek felelőssé tehetők a gyomorfekély kialakulásáért.

A banánnak nagy szerepe van a szív egészségének védelmében is, ugyanis bőven tartalmaz káliumot, amelynek szerepe van a vérnyomás szabályozásában. Ezen kívül elektrolitokban is bővelkedik, amelyek szintén védelmezik a szív egészségét. A banán gazdag forrása a káliumnak, ellenben csak kevés nátriumot tartalmaz, ami miatt csökken a vérnyomás, márpedig a magas vérnyomás nemcsak a szívnek nem tesz jót, hanem az erek állapotát is roncsolja.

Edzés után gyakran tapasztalhatunk izomfájdalmat és izomgörcsöt. Ezen a problémán is segíthet a banán, mivel magnéziumban is bővelkedik, ez az ásványi anyag pedig segít az izmok ellazításában.

A banán a prebiotikumoknak is gazdag forrása. Hogyan segítik a prebiotikumok a csont egészségét? Úgy, hogy megtámogatják a kalcium felszívódását. Nemcsak a banánban lévő magnézium segít edzés után az izmok helyreállításában, hanem a gyümölcsben található kálium is.

A banán az emésztésre is jó hatással van, ugyanis csökkenti a gázképződés esélyeit és a puffadás kockázatait. Emellett a banán keményítőben is gazdag, emiatt könnyen eltelít, azaz nem érezzük éhesnek magunkat, így két étkezés között bizonyára nem fogunk majd nassolni.

Ha rendszeresen eszünk banánt, akkor mintegy ötven százalékkal csökkenhet a vesebetegség kialakulásának az esélye.

A banánban lévő triptofán szerotoninná alakul, egy hangulatjavító agyi neurotranszmitterré, amely segít leküzdeni a depressziót és javítani a memóriát. B6-vitaminban és magnéziumban is bővelkedik, amely tápanyagok elősegítik a jó alvást és ellazítják az izmokat.

A banán eredményesen gyógyítja a gyomorégést. Kiegyensúlyozza a gyomor pH-szintjét, növeli a gyomorban a nyálkaréteget, ezzel is enyhítve a fájdalmat. A rosttartalma megkönnyíti az étel gyorsabb mozgását a bélben, ami pedig megakadályozza a reflux kialakulását. A banánban ezen kívül úgynevezett proteázgátlók is vannak, ezek pedig megakadályozzák, hogy a gyomorban elszaporodjanak a káros baktériumok, amelyek gyomorfekélyt okozhatnak.

A kálium kulcsfontosságú tápanyag a vese működéséhez és a vérnyomás kezeléséhez. Mivel a banán káliumban gazdag, így része lehet annak az étrendnek, amelyet a vesék egészségének megőrzése miatt tartunk fenn. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a vesebetegségben szenvedőknél a kálium segít a magas vérnyomás csökkentésében, és ezzel lassítja a vesebetegség progresszióját.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük