fbpx

A műtét előtti és utáni dohányzás nagyon sok veszélyt hordoz magában

Egy kéz elnyom egy cigarettacsikket, mellette több elnyomott, félbetört, füstölgő cigaretta.

Világszerte és hazánkban is emberek milliói halnak meg dohányzás következtében. Az egyik legkárosabb szokás, szenvedélybetegség a cigarettázás, hiszen mintegy 70 rákkeltő anyagot tartalmaz a dohányfüst. Évente emberek ezrei halnak meg olyan rákbetegségben, amely a dohányzás számlájára írható. Ennek ellenére nagyon sokan képtelenek letenni a cigarettát, képtelenek leszokni erről a nagyon káros szenvedélyről. Természetesen sokaknak sikerül is, ami nagyon dicséretes. Akármikor is sikerül megszabadulni ettől a rossz szokástól, mindenképpen dicséretet érdemel, aki megpróbálja, aki végigmegy a teljes leszokáshoz vezető úton, hiszen a cigaretta erős lelki és pszichés függőséget okoz csakúgy, mint a kábítószer vagy az alkohol.

A cigaretta nemcsak rákbetegségeket idéz elő, hanem oka lehet a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás és még sok más krónikus betegség kialakulásának.

A cigaretta nemcsak a krónikus betegségek kialakulását segíti, de sok más esetben is hátrány, ha valaki dohányzik. Például fogimplantátumot sem mindenkinek alkalmaznak. Ha valaki dohányzik, nagy az esélye a kilökődésnek és a sebgyógyulást is késlelteti. Nem véletlenül mondják például foghúzást követően, hogy legalább 2-3 napig tilos dohányozni, merthogy a cigarettafüst késlelteti a gyógyulást is.

Ha valaki műtétre készül, akkor is elhangzik, az „Ön dohányzik?” kérdés. Miért? Milyen okok miatt kérdezhet rá erre a tényre az altatóorvos? Mutatjuk is, hogy miért is nem javasolják a műtét előtti dohányzást.

A dohányzás és a műtét többek között azért sem fér meg egymás mellett, mivel a dohányzás bonyolítja az altatást vagy magát az érzéstelenítést. A dohányos ember – még ha nincs is semmilyen tünete – biztos lehet benne, hogy van valamilyen egészségi problémája. Hogy is kell ezt érteni? Attól, hogy valaki nem köhög és krákog annak ellenére, hogy dohányzik, még a hörgői állandó gyulladásban vannak. Az aneszteziológus egyből tudni fogja, ha valaki erős dohányos, mert a dohányzó ember hörgői nem képesek úgy kitágulni és oxigént felvenni, mint annak, aki életében nem szívott el egyetlen szál cigarettát sem. Az altatóorvos ilyenkor hörgőtágítókat alkalmaz, amelynek szintén megvannak a maga veszélyei.

Ha valaki dohányzik, akkor a szívének is sokkal keményebben kell dolgoznia – műtét közben is – mint egy nemdohányzó emberének. Ez pedig nagy terhet ró a szívre és fokozza a műtét közbeni szívleállás kockázatát. A dohányzás ugyanis károsítja az ereket és a szívet, megzavarja a normál szívritmust, gyulladást okoz a szervezetben, illetve megemeli a vérnyomást és a pulzusszámot is. Ez a káros szokás megnöveli a szívinfarktus, a szívelégtelenség és a szívbetegségek kockázatait is.

Miért nem javasolható a dohányzás műtét előtt és után? Többek között azért sem, mert a dohányzó ember sebe sokkal nehezebben gyógyul. Mivel a dohányosok szervezetébe kevesebb oxigén kerül, így a szövetekhez, sejtekhez sem jut elegendő oxigén, ami megnehezíti a sebgyógyulást, illetve a fertőzések kockázata is megnő.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük