fbpx

Melatonin szorongás és álmatlanság ellen

Lilás színű hálószobában kislány alszik az ágyában, az ablakban virágok.

Azok, akik nem tudnak aludni, bizonyára már sokféle szert, altatót is kipróbáltak. Azonban akik ragaszkodnak a természetes gyógymódokhoz, talán az altatószereknél is jobban ismerik a melatonint, hiszen a természetes gyógymódok kategóriában ez az egyik legjobb alvássegítő.

A melatonin egy olyan hormon, amely minden ember szervezetében megtalálható, az agy tobozmirigye hozza létre. Esténként, elalvás előtt azért is fontos, hogy mellőzzük a televíziót, a számítógépet és a mobiltelefont, mert ezek az eszközök úgynevezett kék fényt bocsátanak ki, amely csökkenti a szervezetben a melatonin termelését, és így az alvás is nehezebben fog menni.

Érezzük is, amikor megemelkedik a szervezetben a melatoninszint, mert ilyenkor fáradtabbak és álmosabbak leszünk, azaz a testünk jelez, hogy ideje nyugovóra térni. Ilyenkor csökken a test hőmérséklete is, ami szintén egy jelzés arra vonatkozólag, hogy elérkezett az alvás. A melatonin voltaképpen a testünk belső óráját szabályozza, amit cirakdián-ritmusnak nevezünk.

Voltaképpen az alvás és az ébrenlét ciklusa változik az ember életében, és ennek szabályozásában nagy szerepe van a melatoninnak. Amikor a hálószobában sötét van, akkor a szintje megemelkedik, vagyis kezdünk elálmosodni. Reggel, amikor egyre nagyobb a világosság a hálószobában, akkor drasztikusan leesik a melatonin hormon szintje, ami pedig azt jelzi, hogy ideje felkelni.

Hogy miért alszunk többet ősszel és télen? Hogy miért vagyunk esténként hamarabb álmosabbak? Ennek egyszerű a magyarázata. A hideg hónapokban korábban sötétedik, ami megemeli a melatonin szinjét, míg nyáron és tavasszal, amikor este sokáig világos van és sokat süt a nap, akkor a melatoninszint csak később, sötétedéskor emelkedik meg.

Nemcsak a természetes és a mesterséges fény van hatással a melatonin termelődésére, hanem egyes táplálékok is. Az olajbogyó, a meggy, a paradicsom vagy a rizs is tartalmaz melatonint. Amikor elfogyasztjuk ezeket a táplálékokat, akkor kis idő múlva érezhetjük, hogy álmosak és bágyadtak vagyunk.

Tehát a melatonin segíthet azoknak az embereknek, akik álmatlanságban szenvednek. A melatonin-kiegészítés hozzájárul a gyorsabb elalváshoz és nyugodtabb pihenéshez. Az is bebizonyosodott, hogy ez a hormon jelentősen csökkenti a szorongást is.

  1. Pető Klára

    Köszönöm a melatoninnal kapcsolatos írást, magam is használom mivel hosszabb idő óta alvás ill .elalvás probléméim vannak.A beszerzésével kapcsolatban az utóbbi időben gondjaim akadtak , mivel a 3 gr. -os kiszerelés csak az “aranymozsár” sorozatban kapható és nagyon nagyon drága esetleg valami más forrást tudhatok-e meg ?
    köszönettel
    P.Klári

  2. Kovács Edit

    Kedves Szakemberek!
    A melatonin hormon tabletta, kapszula stb. formájában is kapható? Mi a neve? Hol lehet megvásárolni? Nagyon fontos lenne számomra az álmatlanságom megoldására.
    Köszönöm előre is, várom segítő válaszukat!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük