fbpx

Miben segítenek a keserű gyógynövények?

Keserű gyógynövények egy csokorba szedve.

A régebbi korokban a gyógynövények szakértői keserű gyógynövényeket alkalmaztak, nemcsak a jobb emésztés elősegítésére, hanem a test méregtelenítésére és az energia fokozására is. A keserű gyógynövények számtalan egészségügyi problémát kezelhetnek, beleértve a candida okozta fertőzést, a pajzsmirigyproblémákat, a gyulladásos állapotokat, például az asztmát és az ekcémát.

Ezekben a gyógynövényekben úgynevezett keserű vegyületek találhatók, pontosabban ezek a vegyületek okozzák a gyógynövények keserű ízét, amelyektől sok ember és állat el is retten. Azonban minél keserűbb egy gyógynövény, annál magasabb koncentrációban tartalmaz antioxidánsokat és bioflavonoidokat.

Kutatások igazolják, hogy a legtöbb keserű gyógynövény antifungális, antibakteriális, antiszeptikus és daganatellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Tónusos és stimuláló hatást gyakorolnak az izmokra és más szervekre is.

Ezeknek a növényeknek a keserű ízét már akkor megérezzük, amikor a szánkba vesszük azokat. A folyamat tovább folytatódik a májban, a hasnyálmirigyben, a gyomorban, az epehólyagban és a belekben, mégpedig a serkentő hormonok felszabadításával.

A keserű ízzel elindul a nyálelválasztás és ez elősegíti a sav felszabadulását a gyomorban. Ez a sav elengedhetetlen a fehérjék és a zsírok lebontásához, ráadásul még a mikrobák és kórokozók elpusztításában is nagy szerepet játszik.

A keserű gyógynövények elősegítik a fehérjeemésztő enzimek, például a pepszin felszabadulását. Ezek a gyógynövények segítséget nyújtanak a toxinok semlegesítésében, a koleszterinszint csökkentésében, illetve segítenek a nem alkoholos zsírmájbetegség tüneteinek az enyhítésében is.

A keserű növények a hasnyálmirigy javára is segítik a tápanyagok további lebomlását és azok felszívódását, ezáltal akadályozzák meg a gázképződést és a puffadás kialakulását. A keserű gyógynövények stimulálják a hasnyálmirigyet, azért hogy inzulint, a vércukorszint szabályozásához szükséges hormont termeljen.

A keserű gyógynövényeket – articsóka, rukkola, cikória, radicchio saláta, kurkuma, rozmaring, torma, kakukkfű, borókabogyó – hozzá lehet adni más zöldségekhez és készíthetünk belőlük egy kellemes ízű salátát. Ízesíthetjük balzsamecettel vagy frissen facsart citromlével, illetve pirított magvakkal. Ha rendszeresen fogyaszt ilyen gyógynövényeket, biztos lehet benne, hogy nem lesz gondja az emésztésével.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük