fbpx

Minden, amit a cukorbetegségről és az inzulinrezisztenciáról tudni érdemes

Egy fehér köpenyes orvos egyik kezében egy alma, a másik kezében donat fánk.

Sokan szenvednek inzulinrezisztenciában vagy cukorbetegségben. Talán nem is tudnak róla, csak érzik, hogy valami probléma van, de azt nem tudják, hogy mi is állhat a tünetek hátterében. Cikkünkben néhány fontos dologra hívjuk fel a figyelmet a betegséggel kapcsolatban.

Az inzulinrezisztenciának és a cukorbetegségnek számos tünete létezik, az egyik ilyen az édességek iránti sóvárgás, a folyamatos éhségérzet, a hányinger és az izzadás. A tünetek közé tartozhat még a szorongás, az idegesség, az ingerlékenység, a türelmetlenség, a fáradtság, a hiperaktivitás, a szédülés.

Amennyiben valakinek nem stabil a vércukorszintje, úgy további változásokat is megtapasztalhat. Ilyen például a súlygyarapodás, a szénhidrát-érzékenység, kialakulhat zsírmájbetegség, lehet magas a vérnyomás, a koleszterinszint és a trigliceridszint, és lehetnek az illetőnek szív- és érrendszeri betegségei is, amelyek hátterében az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség is állhat.

A cukorbetegséget és a vércukorproblémákat lehet kezelni, javítani és néha vissza is lehet fordítani. Ehhez fontos, hogy kerüljük el a finomított és a feldolgozott szénhidrátokat, a cukros italokat, a mesterséges ételeket és édesítőszereket. Fogyasszunk ezek helyett friss zöldségeket, dióféléket, magvakat, jó minőségű zsírokat, halat, tojást, avokádót, olíva olajat. A fogyás szintén megakadályozhatja a cukorbetegség kialakulását, és így sokkal jobban kezelhető a már kialakult betegség.

Az is lényeges, hogy elegendő vizet fogyasszunk, ugyanis a kiszáradás, a dehidratáció miatt, a máj egy olyan hormont választ ki, amely megemeli a vércukorszintet. Amikor megiszunk egy-egy pohár vizet, akkor a vércukorszint is csökken.

A napi 30-60 perces mozgás a legegyszerűbb módja annak, hogy csökkentsük a gyulladást és kezeljük a stresszt. Az inzulinérzékenység is fokozódik, így a sejtek is jobban fel tudják használni az inzulint.

A stresszkezelés is nagyon lényeges, hiszen a túlzott stressz, megemeli a szervezetben a kortizolszintet, amely viszont növeli a vércukorszintet. de nemcsak azt, hanem a sóvárgást is az olyan ételek és italok után, mint alkohol, koffein, csokoládé, egyéb édességek.

Ha nem alszunk eleget, szintén megnő a kortizol szintje a szervezetben, de az éhség hormoné is, ami megint csak vércukorproblémákat generálhat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük