fbpx

Táplálékok és italok, amelyek jók a májnak – kávé, olívaolaj, céklalé, szőlő, áfonya, grapefruit, zöld tea

Egy asztalon félbe vágott cékla, két üveg pohárban céklalé, mellettük fekete áfonyaszemek szétszórva.

A máj számos alapvető feladatot lát el. Részt vesz a fehérjék, a koleszterin és az epe előállításában, illetve tárolja a vitaminokat, ásványi anyagokat és a szénhidrátokat. A májnak kiemelkedő szerepe van a toxinok lebontásában is, legyen akár alkohol, gyógyszer vagy az anyagcsere melléktermékei. Léteznek olyan ételek és italok, amelyek hozzájárulnak a máj egészségének fenntartásához.

A kávé az egyik legjobb ital, amelyet a máj védelmében ihatunk. A kávéfogyasztás növeli a máj antioxidáns szintjét, miközben eredményesen mérsékli az itt kialakuló gyulladást. Mindez pedig csökkenti a májbetegségek, a májrák és a zsírmáj kialakulásának kockázatát.

A zöld tea is nagyon hasznos a máj egészsége szempontjából. A fekete és a zöld tea segíthet javítani a máj enzim működését. A grapefruit antioxidánsai is védelmet jelentenek a májunk számára, hiszen csökkentik az esetlegesen kialakuló gyulladást, ellenben növelik a védőmechanizmusait.

Az áfonya magas antioxidáns-tartalma szintén megvédheti a májat a károsodástól. A benne található antioxidánsok javítják az immunrendszer működését. A szőlő és a szőlőmagkivonat is védheti a májat a károsodástól, ugyanis növeli az antioxidáns-szintet és a gyulladás elleni küzdelemben is nagyon eredményes. A céklalé az oxidatív károsodástól védi meg ezt a szervünket, miközben támogatja a természetes méregtelenítő enzimeket.

A keresztesvirágú zöldségek közé tartozik például a kelbimbó és a brokkoli. Ezek megnövelik a máj természetes méregtelenítő enzimeinek hatásfokát és javítják a vérben jelen levő májenzimek számát.

A dióbevitel is nagyon hasznos, hiszen kiemelkedő az enzimnövelő hatásuk. Minél kevesebb diót és diófélét fogyasztunk, annál nagyobb az esélye a májkárosodásnak.

Az omega-3 zsírsavakban gazdag olajos halak rendszeres fogyasztása számos előnnyel jár a májunk számára, hiszen csökkenthetik a májzsírt és a trigliceridszintet azoknál, akik alkoholmentes zsírmájbetegségben szenvednek. Az olívaolaj rendszeres fogyasztása is csökkenti a zsír szintjét a májban, emellett fokozza a vér áramlását és javítja a májenzimeket.

Összefoglalva tehát, milyen táplálékokat fogyasszunk rendszeresen? Amelyek csökkentik a májbetegségek kockázatát, antioxidáns és méregtelenítő hatásokkal rendelkeznek, és amelyek védelmet jelentenek a máj számára a káros toxinokkal szemben.

  1. Vásárhelyi Géza

    A kávét egyesek ma is “méregnek” tartják, kár hogy nem olvassák ezeket a cikkeket.
    Köszönöm a kávésok nevében is, én csak reggel iszom felkelés után közvetlenül.

  2. corina Tarnavean

    A grapefruit leve , magaban vagy almalevel keverve , okozhat puffadast, esetleg hasmenest? Melyik hasonlo hatasu gyümölcslevel lehet helyettesiteni , maj- es epetisztitas celjabol?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük