fbpx

Zsenge hajtásai jók salátába és főzelékbe: podagrafű

Podagrafű levelei csokorba szedve.

A podagrafű (Aegopodium podagraria) az ernyősök családjának egyik tagja. Fehér virágait a nyár első két hónapjában bontogatja, a magassága pedig az egy métert is elérheti. A gyógynövény egész Európában fellelhető. Legfőképpen a félárnyékos helyeket, az erdőszéleket, a vízpartokat és a nyirkos erdőket kedveli, de még parkokban és kiskertekben is találkozhatunk ezzel a gyógyító csodával. Népiesen baktopnak is nevezik. Ezt az elnevezést a leveleinek alsó levélszárnyairól kapta, amelyek leginkább egy-egy kecskének a lábnyomára hasonlítanak. Egyes helyeken köszvényfűnek is nevezik.

A népi gyógyászatban elsősorban köszvényes betegségek gyógyítására alkalmazták ezt a gyógynövényt. Vízhajtó hatása miatt a belőle készült főzet valóban javasolható reumától és köszvénytől szenvedő betegeknek. Emellett a hasmenés ellen is egy kiváló gyógyító szer.

Fiatal, leveles hajtásait borogatásként is lehet használni aranyér esetén. De hatékonyan képes csillapítani a szúnyogcsípések vagy éppen a bőrsérülések okozta fájdalmakat.

A podagrafű szára sima, kopasz és üreges. Ernyős virágzattal rendelkezik, apró virágai fehéren virítanak, mert ez a gyógynövény tömegesen nyílik a nyári hónapokban.

A gyógynövény zsenge hajtásait salátaként és főzelékként is fogyaszthatjuk. Az idősebb levelek íze éppen olyan, mint a petrezselyem íze, ezért ezeket csak fűszerezésre használja, ha ki szeretné próbálni.

A gyógynövény leveleinek nagyon magas a vitamin- és az ásványianyag-tartalma. Aki köszvénytől szenved, ne csak a gyógynövényből készített teát és a borogatást alkalmazza, hanem fogyassza rendszeresen a gyógynövény zsenge hajtásait, mivel csillapítja a duzzanatot és enyhíti a köszvénnyel együttjáró fájdalmat is.

Készíthetünk belőle reumaellenes teát is. Forrázzon le két dl vízzel két teáskanálnyi friss, zsenge levelet, majd tíz perc után szűrje le. Naponta egyetlen csésze podagrafűteát igyon csak.

A gyógynövényből borogatást is lehet készíteni, és köszvény, reuma vagy isiász esetén a fájó testrészre lehet azt helyezni. A borogatás a rovarcsípés okozta kellemetlen tüneteket – viszketés és fájdalom – is enyhíteni tudja.

Böjt esetén is alkalmazható a növényből készült forrázat, mivel eredményesen csökkenti a gyulladást, az anyagcserére pedig serkentőleg hat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük