fbpx

Amikor a torok és a mandula begyullad

Teaa zsályalevéllel, mellette méz csurgatóval.

Télen a két leggyakoribb betegség a torok- és a mandulagyulladás. Egyik sem kellemes, és ha nincsenek időben orvosolva, kezelve, akár súlyos szövődményei is lehetnek. A torokgyulladás általában felső légúti fertőzések miatt következik be, melyeket általában gombák, baktériumok és vírusok okoznak. A vírusos torokgyulladást nátha vagy influenzavírusok indukálják. Ebben az esetben a fájdalom leginkább a torokban és a fülekben érzékelhető, de a beteg gyakran és erőteljesen köhög, rendszerint folyik az orra, és a rekedtség is a jellemző tünetek közé sorolható. Baktérium is okozhat torokgyulladást, de ez nem annyira gyakori. Az, hogy pontosan milyen baktérium okozza a gyulladást, általában a levett kenetből állapítható meg. A torokfájdalom jellemző tünetei között szerepel a hőemelkedés és a duzzadt nyirokcsomók, gombócérzés a torokban, étvágytalanság, és gyakran még a nyelés is kifejezett fádalommal és kellemetlenséggel jár együtt.

A torokfájást nyilván az orvos által javasolt gyógyszerekkel orvosolhatjuk, de némi házi praktika is segíthet a fájdalom enyhítésében. A pihenés ilyenkor elengedhetetlen. Jó megoldás, ha meleg sálat köt a nyakára. Igyon sok folyadékot, főként meleg, mézzel ízesített teákat. Hatékony lehet ilyenkor a zsályatea. A zsálya szabályozza az izzadást, és baktérium-, vírus- és gombaellenes hatásokkal rendelkezik. A növényben található tannin összehúzó tulajdonsága révén jelentősen csökkenti a torok- és a mandulagyulladás okozta kellemetlen tüneteket. Zsályatea készítéséhez mosson meg 5-6 zsályalevelet, majd vágja apró darabokra. Rakja egy teáskannába, forrázza le egy liternyi forró vízzel, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Ízesítse mézzel, naponta 2-3 alkalommal fogyassza. Ezzel a teával gargalizálhat is. Készíthet zsályás mézet, amely szintén simogatja a fájó, kaparó torkot. Egy kisebb üvegtálban keverjen össze tetszőleges mennyiségben mézet, alaposan megmosott és felaprított zsályalevelet, 1 citrom vagy lime kifacsart levét, fahéjat, szegfűszeget, majd alaposan keverje össze. Fogyassza kenyérre kenve. A torok nedvességének elérésében segíthet a párásító készülék használata vagy a sós vízzel történő gargalizálás is. Tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a legkevesebb irritáció érje a torkát. Hanyagolja a dohányzást, a csípős, fűszeres ételek és az alkohol fogyasztását.

Gyanakodhatunk mandulagyulladásra a következő tünetek megjelenésekor: magas láz, hidegrázás, rossz közérzet, főleg nyeléskor fellépő torokfájdalom, lepedékes nyelv, kellemetlen lehelet, nyákos váladék és gombócérzés a torokban, nyaki nyirokcsomó megnagyobbodása, duzzanat. Tüszős mandulagyulladás esetén a vérkép gyulladásra utal, a fehérvérsejtszám felszaporodik és fokozott süllyedést mutat. Tüszős mandulagyulladásnál is lényeges az ágynyugalom. Fontos a torokban érzett fájdalmat, lázat csillapítani és nagyon sok folyadékot fogyasztani. A nyakra helyezett borogatás is sokat segíthet a tünetek enyhítésében. Fokozottan oda kell figyelni a száj és a fogak higiéniájára, illetve a garatöblögetésre.

Mindkét betegségnél szinte kötelező a nagy mennyiségű C-vitamin fogyasztása, hiszen ez hozzájárul az egészség megőrzéséhez és az immunrendszer erősítéséhez. C-vitamin-források többek között: narancs, citrom, mandarin, csipkebogyó, homoktövis, petrezselyemzöld, paprika, paradicsom. Az OÉTI ajánlása szerint felnőttek számára a napi C-vitamin-bevitel 90 mg naponta. A szükségletet azonban befolyásolhatja a kor, a nem és az életmód is. Dohányosoknak, betegeknek, sportolóknak és várandós nőknek nagyobb adagra is szükségük lehet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük