fbpx

Az Alzheimer-kór lefolyásának lassítói

Ginkgo biloba fa zöld levelei a napsütésben.

Az Alzheimer-kórt ma még gyógyítani nem lehetséges, viszont léteznek olyan gyógynövények, amelyek segítenek az agyat karbantartani és a betegség lefolyását is lassítani tudják. Az egyik gyógynövény a citrombalzsam. A 16. században az ismert svájci orvos, Paracelsus is felismerte a gyógynövény jótékony hatásait. Habár az ő feljegyzései nem konkrétan az Alzheimer-betegségre, hanem a korai szenilitás ellen javasolják ennek a gyógynövénynek az alkalmazását. A gyógynövénnyel kapcsolatban ma is folynak a kutatások. Az eddigi vizsgálatok azt mutatják, hogy a citrombalzsamban lévő acetilkolin nevű molekula segítséget nyújt az agyi receptorok és az idegsejtek serkentésében.

Az orvosi zsályával kapcsolatban is végeztek különféle vizsgálatokat. Bebizonyosodott, hogy ez a gyógynövény a kognitív funkciókra van pozitív hatással.

A Ginkgo biloba szintén egy csodálatos gyógynövény, amely az agyi működésre van kedvező hatással, ugyanis elősegíti az agyban történő oxigénszállítást és véráramlást, így csökkentve az agyi funkciók hanyatlását. Egy frissen végzett amerikai vizsgálatba 120 enyhe kognitív károsodást szenvedő beteget vontak be. A vizsgálati személyeket két csoportra osztották. Csak az egyik csoport tagjai kaptak hat hónapon keresztül Ginkgo biloba tablettát, akik fél év múltán magasabb eredményeket értek el a képfelismerési és memóriateszteken, mint a másik csoport tagjai, akik nem kaptak ebből a gyógynövényből.

A macskakarmot már az Amazonas esőerdőiben élő bennszülöttek is használták. Alkalmazták bőrpír és duzzanat elmulasztására, ízületek és csontok erősítésére. A későbbi vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a macskakarom tágítja az ereket, így Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél is lehet alkalmazni, ugyanis esetükben a legfőbb probléma az, hogy gyenge a vérkeringésük, így pedig sokkal kevesebb oxigén jut el agysejtjeikbe.

Mind az amerikai, mind az ázsiai ginszeng hatásos influenza, megfázás és cukorbetegség esetén, még az Alzheimer-kór lassításában is szerepet tölthet be az eddigi vizsgálatok alapján. Igaz, hogy eddig csak állatkísérleteket végeztek. Azonban ezek a kísérletek azt igazolják, hogy a ginszeng csökkenti az agyi sejtek elhalását, így mindenképpen elmondható – ha az emberi kísérletek is pozitívan zárulnak –, hogy a betegség lefolyását mindenképpen lassíthatja.

Mielőtt bármilyen készítményt is elkezdene szedni a betegségére, előtte feltétlenül konzultáljon kezelőorvosával. Kutatások szerint a betegség kialakulását elkerülhetjük vagy legalábbis csökkenthetjük annak esélyét, ha elegendő E-vitaminban gazdag ételt fogyasztunk és kevesebbet idegeskedünk, vagyis a stresszt kiiktatjuk az életünkből.

  1. Karcsi bácsi

    Az Alzheimer-kór kezelése szempontjából hasznos lehet a “Legújabb (2016 július) Bredesen által ajánlott kezelési stratégia”, amely az interneten hozzáférhető.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük