fbpx

Fekete berkenye – az egészség bogyója

Fekete berkenye bogyós gyümölcsei a pirosló levelek között.

Egészségesen és életerősen megöregedni – Önnek is ez a vágya? Ez a kívánsága teljesülhet a fekete berkenye rendszeres fogyasztásával, mert a kis bogyó rendkívül értékes szolgálatot tehet az utunkon. Óriási antioxidatív potenciálja miatt nagy hatással van az egészségre ez a növény, amit számos tanulmány támasztott alá.

A kutatás fókuszában az arónia

A fekete berkenye – vagy más néven arónia – külső megjelenésében nagyon közel áll az áfonyához. Ízben azonban jelentősen különbözik a két bogyó egymástól, mert az édes áfonyával ellentétben a fekete berkenye inkább kesernyés, savanykás ízű.

A növény Észak-Amerika keleti részéről származik. Így nem csoda, hogy már a kontinens őslakosai is ismerték az arónia fogyasztásával járó egészségügyi előnyöket. A fekete berkenyét csak a 20. század elején szállították az európai országokba. Oroszországban a bogyós gyümölcsöt már több mint 50 éve sikerrel alkalmazzák egészségügyi területen. Időközben mifelénk is az orvosi kutatás fókuszába került a kis bogyó. A tudományos munkák eredményei pedig valóban lenyűgözőek. Nem csoda, mert a fekete berkenye tele van rendkívül hatékony összetevőkkel.

A fekete berkenye nem csak vitaminok és ásványi anyagok forrása

Az arónia egészségtámogató összetevőivel kapcsolatban egyrészt az A-, C-, E-, K-vitaminokat, valamint a teljes B-vitamin-csoportot kell megemlíteni. Az ásványi anyagok és nyomelemek közül a gyümölcs jelentős mennyiségű kalciumot, magnéziumot, káliumot, cinket és vasat tud felmutatni.

A fekete berkenye mennyiségileg legnagyobb és valószínűleg legérdekesebb hatóanyag-tartalma azonban a polifenolok nagy csoportjában rejlik, amelyek fő képviselői a flavonoidok és az antocianinok. A polifenolok roppant erős antioxidánsoknak számítanak, amelyekből az arónia – más bogyósokkal összevetve – felülmúlhatatlan mennyiséget tartalmaz. Szokatlanul erős antioxidatív hatásuk alapján a polifenoloknak számos egészségtámogató hatást tulajdonítanak.

A fekete berkenye gazdag flavonoidokban

A flavonoidok a szekunder növényi anyagokhoz tartoznak. Ők kölcsönzik a növénynek a csodálatos színét, és védik azt a káros külső behatásoktól, a fertőzésektől, a sugárterheléstől, sőt, a túlzott napfénybesugárzást is megakadályozzák. Minden más polifenolhoz hasonlóan a flavonoidok is a növény külső felszíni rétegeiben találhatók.

A flavonoidok az embert is védik

Az emberi szervezetben a flavonoidok hasonló hatást mutatnak, mint a növénynél. A legjelentősebb hatásuk azonban abban rejlik, hogy megóvják a testi sejteket az oxidatív károsodásoktól, melyeket a szabad gyökök váltanak ki.

Ezen kívül egészségesen tartják az ereket, mivel ellazítják az érfalakat és javítják a véráramlást. Ennek a tulajdonságnak gyakori következménye a vérnyomásra gyakorolt szabályozó hatás, így a flavonoidok összességében hozzájárulnak az egészséges szív- és érrendszerhez. Sőt, egyes flavonoidok még antivirális, antimikrobiális, allergiaellenes és rákellenes hatást is mutatnak.

A fekete berkenye egészségre gyakorolt csodálatos hatásai miatt talán legszívesebben rögtön ültetnénk is egy aróniabokrot a kertbe. Az első saját szüretig azonban a fekete berkenye erejét élvezhetjük szárított formában vagy gyümölcsléként is.

  1. Pingback: Fekete berkenye – az egészség bogyója | Diabetika.info

  2. Mi tavaly tavasszal ütettünk 10 tövet még elég kicsik de bízunk benne,hogy rövidesen lesz szüret is.Már nagyon várjuk.Állítólag méhészeti szempontból is van jelentősége.Szeretnénk mielőbb megkóstolni.Ha valaki ismeri szeretném,ha írna róla.

    1. Az enyém mar terem egy bokor van, par éves. Nemtudom hogyan érdemes eltenni,vagy fogyasztani. Mar termett de nem volt igazán jo, most szép de nem izletes.

      1. Krizsan Tibor

        A berkenye az nem egy nass gyümölcs aminek ugye édesnek kell lenni hanem az egéségünk megörzésére való. Fanyar savanykás íze van ,nem igazabol kívánatos de napi egy maroknyi gyümölcs vagy 1 dl gyümölcslé elfogyasztása az sokat segít a szervezetünknek ebbe a mérgezett vílágba.

  3. Novák József

    Nagyon érdekelne bennünket a fekete berkenye hol lehetne beszerezni és mikor lehetne ülteteni

  4. Kenessey Gyula

    Termesztése körülményeit szeretném tudni, én Obudán lakom, lehet, hogy itt a köves, agyagos, sziklás föld teljesen alkalmatlan a termesztésére???
    Kérném a választ, köszönöm!

  5. Krizsik József

    Én is próbálkoztam áfonyával, de a Duna mellék homokos, szikes részén lakunk- persze, hogy pár év után feladtuk a sziszifuszi munkát, nem idevaló növény.
    A fekete berkenye szinte minden talajon megél, a DM-kert.hu már árul olyan (lengyel) fajtát is, ami azonnal ehető, kellemesen savanykás. Mi postán kaptuk őket. A jobban elterjedt Viking,Néró fajták szintén igénytelenek, de jóval savanyúbbak. Biztos van még sok fajta, én ezekkel próbálkoztam.
    A cserepest bármikor lehet ültetni.
    Mindenkinek sok sikert a nevelésükhöz (nem vagyok kertész,csak a kertemben gyűjtöm a könnyen nevelhető gyümölcsöket).

  6. Gecse Andrea

    Én akkor szedtem le mikor picit már megcsipte a dér,kb 20 kg lett.
    Frissen enni nem finom,de száritva,napi 5-10 szem könnyen fogyasztható.
    1 kg-ot lefagyasztottam és abból veszek ki mindig kisebb adagot, botmiszerrel pépesítem,pici cukorral,fahéjjal izesítem. Csavaros üvegbe tettem, minden nap eszem belőle 1 kiskanállal. Kb 2 hétig nem romlik meg.
    A legnagyobb részt szörpfőzőbe tettem es 6 l lé jött le róla. En eritrittel es cukorsziruppal izesítettem,üvegekbe töltöttem és vízfürdőn pasztörizáltam,majd kidunsztoltam. Igy nem romlik meg,ezt iszogatjuk.
    A héját kiszáritottam a radiátoron és tavasszal megdaráltam a kávédarálóval. Abból teszek a lisztmentes sütikbe lisztpótlónak.
    Képeket is tudok küldeni. Alig várom a következő termést.

  7. Én még nem termesztem, viszont fogyasztom préselve 100% kivonatban, és nagyon jó a cukorszint tartásra. Csak ajánlani tudom mindenkinek.

  8. joó lajosné

    Kinek milyen tapasztalata van magyas vérnyomás problémákra,és ha igen mennyi időn belül volt pozitív változás?

  9. István Halmi

    Nekem négy éve fordult termőre. 10 tövet ültettem, csak nyolc maradt mert egy valami oknál fogva kiszáradt, egy másik a fűnyíró áldozata lett. Ez évben is lekvárt készítettem belőle. Nem mértem, saccra 15 Kg biztosan volt, amihez vettem 5 Kg. almát. A pálinkafőző réz üstjében egy órán belül kész volt. Ehhez a mennyiséghez adtam 6 kg. cukrot és 10 csomag HAAS 3:1 ben zselésítőt. Szerintem elég lesz a családnak.

  10. Hajnal Csillag

    Nagyon örülök, hogy a családom is ültetett 10 tövet 2 éve 👍
    10 éves kis cserjénk van már és sokat szedtük róla is!
    Szörpnek, jam-nek is isteni és Egészséges!!!
    Ajánlani tudom mindenkinek👍👍👍

  11. Vajda Mária

    Én déli oldalra ültettem 10 db 50 centis vesszőt. Első èvben minden nap locsoltam, màsodik èvben hetenkènt. Gyönyörű 1 méteres bokrokká fejlödtek. Szeptemberben első termésként 2 kg fekete berkenyet szüreteltem, amit kisebb adagokban lefagyasztottam. Almakompótot készítek /2-3 alma/ édesítővel. Amikor a kompótlé forrni kezd egy fèlbögre mèlyhűtött berkenyèt hozzáteszek. Forràs utàn rögtön elzàrom a gázt, nem főzöm. Egy citrom kifacsart levèvel is ízesítem. Nagyon üdítő! Super aktívnak
    èrzem magam tőle 79 évesen.
    Nagymèretű cserépben is nevelhető napos helyen, pl erkélyen. Meghàlàlja a gondozàst
    Isten ajàndèka🌿

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük