fbpx

5 életmódbeli tipp a koleszterinszint csökkentéséhez

Egy imitált ér, amelyen belül koleszterinplakkok lerakódása látható, mellette imitált vörösvértestek mozognak.

A koleszterinnek két típusa van, az úgynevezett jó és a rossz koleszterin. Sok feladatuk van a szervezetünkben, hiszen egyes hormonok és sejtek felépítésében kiemelkedő a szerepük. Ha viszont tartósan megemelkedik a rossz koleszterin szintje, egészségügyi panaszokat okozhat. Ez a probléma sajnos genetikailag is örökölhető. Ha a családban vannak, akik magas vérnyomásban vagy szívbetegségben szenvednek, nem árt rendszeresen koleszterinszintet nézetni. A magas koleszterinszint ugyanis hozzájárulhat a szívroham, a stroke és más szívbetegség kialakulásához.

Az úgynevezett rossz koleszterin, az LDL sajnos lerakódásokat okozhat az artériákban. Amennyiben hosszú évekig fennáll ez a probléma, agyvérzéshez, szívrohamhoz, illetve más komoly szívbetegségekhez, de akár még halálhoz is vezethet.

A HDL az úgynevezett jó koleszterin, amely segít csökkenteni az LDL szintjét. Magasabb szintje a szívroham alacsonyabb kockázatához kapcsolódik.

A trigliceridszint szorosan összefügg olyan életmódbeli tényezőkkel, mint a testsúly, az étrend, a testmozgás. Amennyiben magasabb a szintje, szintén plakk-képződést okozhat az artériákban.

A koleszterin és a triglicerid magas szintje sok mindent elárul az életmódunkról. Ha a családban nincs öröklődés és nem jellemző ez a probléma, nálunk mégis magas a rossz koleszterin szintje, akkor mindenképpen életmódbeli változásra van szükség.

Mit kell tenni annak érdekében, hogy a koleszterinszintünk csökkenjen és a normál tartományba tereljük? Az első és legfontosabb lépés az egészséges életmód részét képező testsúlycsökkentés. Másodikként fontos bevezetni a heti legalább 150 perces mozgást – ez lehet úszás, gyaloglás vagy szobakerékpározás is.

A dohányzást is abba kell hagyni, mivel a cigarettában lévő káros anyagok is felelőssé tehetők, ha az LDL-koleszterin-szint drasztikusan megemelkedik. A rendszeres alkoholfogyasztás is veszélyes lehet, mivel ez is megemeli a koleszterin értékét.

A táplálkozásunkat is meg kell reformálni és csökkenteni kell az állati zsírokat, a telített zsírokat és a transzzsírokat tartalmazó ételek fogyasztását. A rostokban gazdag zöldségek, gyümölcsök viszont segítenek a koleszterinszint csökkentésében. A rostok gazdag forrásai többek között: alma, füge, avokádó, brokkoli, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük