fbpx

A csontritkulás megelőzése helyes táplálkozással

Rajzolt csontváz zsonglőrködik kalciumtartalmú élelmiszerekkel.

Bizonyos ételek segíthetnek megakadályozni, hogy szembe kelljen néznünk a rettegett kórral, a csontritkulással. Szerencsére a helyes táplálkozás segíthet megelőzni a csontsűrűség csökkenését, a csontritkulás kialakulását és az ezzel együtt járó csonttöréseket.

A kalcium elengedhetetlen az egészséges csontokhoz. Szervezetünk minden egyes nap kalciumot használ és veszít. Amennyiben nem pótoljuk, úgy számolnunk kell a fent említett betegséggel. A tej és a tejtermékek remek kalciumforrások, de persze más táplálékban is megtalálható ez az ásványi anyag. Ilyen például a szardínia, a lazac, az olajos magvak, a mandula, a kelkáposzta, a bab, a zabpehely, a szezámmag. Tejterméket sokan nem fogyasztanak, mert laktózintoleranciában szenvednek. Ilyenkor fokozottan ügyelnie kell a kalciumbevitelre. Ha ilyen problémával áll szembe, mindenképpen konzultáljon erről a háziorvosával.

A csontok egészségének megőrzéséhez fehérjére is szükség van. Kiváló fehérjeforrások: húsok, baromfi, hal, diófélék, magvak, bab, borsó, tojás. Mivel mind az alacsony, mind a magas fehérjetartalmú étrend befolyásolja a szervezet azon képességét, hogy a legjobban felhasználja a kalciumot, így a legjobb a mérsékelt fehérjefogyasztás. Tehát nagyon ügyeljen étkezésében is az egyensúlyra, ugyanis a túl sok fehérjefogyasztás a kalcium szervezetből történő kiürülését segíti elő.

Milyen tápanyagok szükségesek még az egészséges csontokhoz? Ilyen tápanyag a D-vitamin, amely többek között fontos a kalcium felszívódásához, következésképp a csontvesztés megelőzéséhez. Ha odakinn süt a nap, akkor legalább naponta tíz-tizenöt percig „szívja tele magát napfénnyel”, hiszen a napfény is elősegíti szervezetünkben a D-vitamin-termelődést.

A csontvesztés megelőzésére szükség van még magnéziumra, rézre, cinkre, vasra, A- és C-vitaminokra. A legfontosabb azonban a kiegyensúlyozott étrend, amely tartalmaz zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, húst, babot, diót és magvakat.

A túl sok szénsavas üdítőital és fehér cukor fogyasztása is kalciumot von ki a szervezetből, így jobban teszi, ha ezeket is mellőzi.

A túlzásba vitt kávéfogyasztás sem túl jó a csontjaink egészségére nézve, ugyanis a koffein is csökkenti a vér kalciumszintjét.

A testmozgás váljon a napi rutinja részévé. A súlycsökkentő gyakorlatok, mint például az alacsonyabb intenzitású aerobik, a kocogás vagy a gyaloglás segítenek a csontvesztés minimalizálásában.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük