fbpx

A gyulladás egyik legjobb ellenszere: tövises iglice

Tövises iglice (Ononis spinosa) pillangós virágai.

A tövises iglice (Ononis spinosa) egy meglehetősen népszerű gyógynövény szerte Európában, így Magyarországon is gyakran találkozhatunk vele. Leginkább útszéleken és erdőszéleken bontogatja rózsaszínű, lilás szirmait. Levelei mirigyszőrökkel borítottak és hármasan összetettek, illetve egyszerűek, kissé hosszúkásak. Pillangós virágai vitorlaformát öltenek. Kisebb-nagyobb hajtásai tövisekké alakultak, karógyökere pedig hosszú és mélyen hatol a talajba. Népiesen nevezik még a tövises iglicét gilicetövisnek, kecskezanótnak és ekenyűgnek. Ez utóbbi elnevezést onnan kapta, hogy régen a szántást nagyon megnehezítette, hiszen gyakran állította meg az eke haladását a szántón.

A gyökerét hasznosítják, amelyet általában tavasszal vagy ősszel szednek fel. Feldarabolva és megszárítva tinktúra vagy teaforrázat készülhet belőle.

Mivel a gyógynövény gyulladásgátló vegyületeket tartalmaz, így reuma és köszvény elleni szerek előállítására is kiváló, a kellemetlen tüneteket eredményesen csökkenti.

A gyökerében található meg a legtöbb hatóanyag, mint például cseranyagok, flavonoidok és illóolaj. A tövises iglice elsősorban vizelethajtó hatásáról ismert. A belőle készített ízletes tea ugyanis átmossa a gyulladt húgyutakat és megelőzi a húgykőképződést.

A gyógynövényben számos hatóanyag megtalálható. Ilyenek a triterpének, az izoflavonoid-glikozidok, az illólajok, a fitoszterolok és az ásványi sók.

A tövises iglicének vízhajtó hatása van, illetve elősegíti a nátrium kiválasztását.

A gyökeréből készült kivonatok diuretikus hatással bírnak, de nem emelik meg a vizelet elektrolitszintjét. Belsőleg használható vizelet-visszatartás, hólyaghurut és vesegyulladás kezelésére, de hozzáértők szerint vesekő megelőzésére is ajánlott.

Hogyan készíthet a gyógynövényből teát? Aprítson fel két teáskanálnyi iglicegyökeret, majd öntse le 2 dl forró vízzel. Hagyja állni fél órán keresztül, majd szűrje le. Naponta akár két-háromcsészényit is elfogyaszthat belőle. Azok, akik ödémában szenvednek, jobb, ha elkerülik a belőle készült teát, de nem tanácsos szív- és veseelégtelenség okozta vizenyő esetén sem a tövises iglice teáját inni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük