fbpx

A máj ezeket a táplálékokat szereti

Nő a konyhában zabpelyhet kanalaz egy üvegtálba.

A máj azokat a táplálékokat kedveli elsősorban, amelyek a következő tápanyagokban bővelkednek: C-vitamin, E-vitamin, omega-3 zsírsavak, flavonoidok és karotinoidok. Ezeket a tápanyagokat többek között a következő táplálékok tartalmazzák: halak, avokádó, brazil dió, fokhagyma és brokkoli. Ezek a táplálékok csökkentik a gyulladást, illetve antioxidáns és májvédő tulajdonságokkal bírnak, amely hatások pedig aktívan hozzájárulnak az optimális májműködéshez. Ahhoz, hogy megtámogassuk a máj méregtelenítő munkáját, semmiképpen se feledkezzünk meg a rendszeres vízfogyasztásról sem.

Most pedig mutatunk is néhány olyan táplálékot, amelyet a máj igazán kedvel. Az egyik ilyen táplálék az articsóka, amely olyan antioxidáns vegyületekben bővelkedik, mint a cinarin és a szilimarin, amelyek védelmet jelentenek a máj számára a szabad gyökök sejtkárosító hatásai ellen. Ezek az antioxidánsok fokozzák az epetermelést, csökkentik a koleszterinszintet és serkentik a májsejtek növekedését is.

A cékla rendszeres fogyasztása szintén nagyszerű lehetőség a máj egészségének fenntartására. Betalainban gazdag, amely nemcsak gyulladást csökkent, hanem az oxidatív károsodás esélyét is minimalizálja ezen kívül segít a májsejtek gyulladásának megelőzésében is. Hatására a májenzimek termelése is fokozódik, amelyeknek nagy szerepük van a test méregtelenítésében.

A brokkoli egy kempferol nevű flavonoidban bővelkedik, amely gyulladáscsökkentő hatásokkal bír. Ez a flavonoid sokféle betegségtől óvhatja meg a májat: cirrózis, májgyulladás, zsírmáj és hepatitisz. A brokkoli rostokban is bővelkedik, ami csökkenti a belekben történő zsírfelszívódást. Ez szabályozza az LDL-koleszterin szintjét, illetve azon enzimek termelődését is segíti, amelyek megtámogatják a méregtelenítő folyamatokat. Sok ilyen vegyületet tartalmaz még a kelbimbó, a káposzta és a kelkáposzta is.

A lazac szintén sokat segíthet a máj egészségének megőrzésében. Omega-3 zsírsavakban, különösen DHA-ban gazdag, amely megakadályozza, hogy magas legyen a koleszterin és a triglicerid szintje, így pedig a zsírmáj nevű betegséggel szemben óvhat meg bennünket. Sok omega-3 zsírsavat tartalmaz még a lenmag, a chiamag, a dió és a halak.

A zab a béta-glükán gazdag forrása. Ez egy olyan rost, amely segít csökkenteni a májban felhalmozódó LDL-koleszterint. A béta-glükán csökkenti a zsír felszívódását a táplálékokból, illetve fokozza az immunrendszer működését, és segít a gyulladás leküzdésében, amely zsírmáj kialakulásához vezethet.

A sötét színű szőlő gazdag forrása a rezveratrolnak. Ez egy olyan antioxidáns, amely csökkenti a gyulladást és megakadályozza a májkárosodás kialakulását. C-vitaminban és flavonoidokban is bővelkedik a szőlő, amelyek mind-mind antioxidáns hatásúak.

A brazil dió egy másik nagyszerű táplálék a máj számára, hiszen tartalmaz E-vitamint és omega-3 zsírsavat, amelyek antioxidáns hatással bírnak. Gyulladást is csökkentenek, így védve meg a májsejteket az oxidatív károsodásokkal szemben.

A fokhagyma allicint tartalmaz, amely szintén antioxidáns hatású és segít csökkenteni az LDL-koleszterin és a triglicerid szintjét. Mérsékli a zsír felhalmozódásának kockázatát a májban.

A narancs a C-vitamin, a flavonoidok és a karotinoidok gazdag forrása. Gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, így segít a májgyulladás és a májbetegség miatt kialakult sejtkárosodás kivédésében.

A kávéban is vannak antioxidánsok, amelyek megvédik a májat a betegségektől, és enyhítik a már kialakult károsodásokat és az ebből fakadó tüneteket.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük