fbpx

A rendszeres nyújtás hasznos – még idősebb korban is

Idős pár nyújtógyakorlatot végez az otthonukban a földön.

A rendszeres testmozgás jót tesz az egészségnek. Azonban nemcsak a napi mozgás, hanem a mindennapi nyújtás is nagyon hasznos az egészségünk megőrzése érdekében. Ha nem nyújtunk, akkor a nyakizmaink befeszülnek, a hátunk és a derekunk fájni fog, az ízületeink pedig berozsdásodnak és nehezen mozognak. A rendszeres nyújtás nagyon jót tesz az egészségnek, többek között fokozza a rugalmasságot.

A nyújtás rendkívül jót tesz az izmoknak is, hiszen meghosszabbítja azokat. Minél többet nyújtunk, azaz minél rendszeresebbé tesszük a nyújtást az életünkben, annál rugalmasabbá válunk. Ez a fokozott rugalmasság javítja az ízületek mozgástartományát, például a nyak, a vállak, a csípő és a térd ízületeit is. Minél rugalmasabbak vagyunk, annál könnyebb elvégezni a napi feladatokat.

A rendszeres nyújtás nyugtatólag hat az izmokra is, és segít megőrizni azok erejét és egészségét. Az erős és rugalmas izmok a helyes testtartást is ösztönzik. Ezen kívül csökkentik a fájdalom kialakulásának az esélyét, például a nyakban vagy a hátban.

Az izmaink gyakran kerülnek feszült állapotba, azonban a feszült izmok nem teljesítenek olyan jól, mint a rugalmas izmok, és még a sérülésveszély is sokkal nagyobb ebben az esetben. A nyújtás ugyan nem minden esetben előzi meg a fájdalmat és a sérülést, azonban jelentős mértékben csökkenti a kockázatokat.

Az izmaink akkor működnek a legjobban, ha hosszúak, az ízületek pedig akkor, ha rugalmasak. A feszes izmoknak nem igazán nagy az erejük, míg a rugalmatlan ízületeknek korlátozott a mozgástartományuk. Ha azonban nyújtunk, akkor jobb lesz a teljesítményünk és az egyensúlyunk, ez pedig nagyon lényeges ahhoz, hogy idősebb korunkban mobilisak maradjunk.

A rendszeres nyújtás sokat segít a relaxációban és a stresszoldásban is.

Nem mindenkinek van szüksége ugyanolyan hosszú és intenzitású nyújtásra. Van, akinek elegendő 5-10 perc is, míg másoknak szükségük lehet harminc perces teljes testnyújtásra is.

Sokféle izmot megnyújthatunk, legfőképpen azokkal az izmokkal kell sokat foglalkoznunk, amelyeket a leginkább használunk az egyensúly kialakításához és a mobilitáshoz. Többek között ilyenek a nyaki izmok, a vállizmok, a bicepsz, a tricepsz, az alsó hátizmok, a csípő és a lábizmok.

A nyújtás megnyugtatja az izmokat és segít megőrizni azok erejét és egészségét. Az erős és rugalmas izmok ösztönzik az optimális használatot, például az egyenes testtartást ülés közben. A nyújtás csökkenti a fájdalmakat, például a nyak- és a hátfájdalmat.

Az izmok feszessé válnak, miközben megdolgoztatjuk azokat. A feszes izmok nem teljesítenek olyan jól, mint a hosszú rugalmas izmok, és ezzel megnő a sérülések kockázata.

Ha merevek az ízületeink és feszesek az izmaink, akkor a teljesítményünk sem lesz megfelelő. A hosszú és rugalmas izmok azonban segítenek a teljesítmény fokozásában.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük