fbpx

A természetes módszerek beválhatnak IBS-re

Rostokban gazdag zöldségek és gyümölcsök, spárga, fekete áfonya, vörös káposzta, saláta, brokkoli, szőlő, gránátalma, paradicsom, chili paprika, sárgarépa, szilva, narancs, vörös hagyma, körte, avokádó, alma, mandula, uborka, paprika.

Az IBS az irritábilisbél-szindróma rövidítése. Ez egy olyan gyomor- és bélrendszeri betegség, amely egyre több embert érint szerte a világon. Talán ennek az is az oka, hogy nagyon sokan élnek stresszes élethelyzetben, feszültségben, márpedig az IBS gyakran alakul ki a stressz miatt.

Az IBS esetében nagyon sok tünet jelentkezhet. Többek között ilyen a has fájdalma és puffadása, hasmenés, székrekedés. A tünetek hektikusan jelentkeznek. Van úgy, hogy több hétig nem tapasztalhatók, majd egy stresszes helyzet, egy negatív utazási élmény, vagy hasonlók egy pillanat alatt újra felszínre hozzák a tüneteket.

Ennek a betegségnek többféle típusa létezik. Van az IBS-D, amikor is a hasmenés a jellemző. Van az IBS-C, amikor a beteg inkább székrekedés miatt panaszkodik, és kombinált IBS is előfordul, amikor az illető felváltva hol hasmenés, hol székrekedés miatt szenved.

Az IBS betegségre lehet szedni gyógyszert, de igazából ezek csak a tüneteket nyomják el, nem oldják meg a problémát. A rendszeres testmozgás, a puffadást okozó ételek kerülése, az egészséges étkezés és néhány kiegészítő segíthet a tünetek csökkentésében és megszüntetésében. Mi most néhány ilyen kiegészítőt sorolunk fel.

Az egyik házi módszer lehet a természetes enzimekben gazdag táplálékok fogyasztása, melyeket kiegészítők formájában is lehet szedni. Az egyik ilyen a papain, a másik pedig a bromelain enzim, amelyek nagy mennyiségben megtalálhatók a papajában és az ananászban.

A rost fogyasztása is nagyon lényeges, hiszen segít a székrekedés megelőzésében. Sok rostot tartalmaznak a gyümölcsök, a zöldségek és a magvak.

A magnézium nagyon sokféle biokémiai folyamatban vesz részt a testünkben. Amennyiben nincs elegendő magnézium a szervezetünkben, úgy nemcsak a has izmai görcsölhetnek, de székrekedés is kialakulhat.

Sok esetben azért újulnak ki az IBS tünetei, mert felborul a bélflóra kényes egyensúlya. Ilyenkor is nagyon hasznos lehet, ha rendszeresen fogyasztunk probiotikumokban gazdag táplálékokat vagy kiegészítők formájában fogyasztunk probiotikumot.

Vannak olyan gyógynövények, amelyekből készíthetünk teát, hiszen ezek is nagyon hatékonyak az IBS tüneteinek csökkentésére. Ilyen gyógynövény a borsmenta, a citromfű és a kamilla.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Talán nem mondogatjuk elégszer, de az olcsó probiotikum az élőflórás kefír, joghurt vagy a piaci nyers tejből érlelt aludttej. Télen a székrekedés ellen kiváló a sült tök fogyasztása.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük