fbpx

Diabetikus táplálkozási terv

Cukorbetegnek javsolt élelmiszerek: bogyós gyümölcsök, lazac, diófélék, hüvelyesek, olívaolaj, zöldségek, magvak.

A cukorbetegség egy nagyon komoly egészségügyi probléma. Folyamatos orvosi kontrollt igényel, ennek ellenére Ön is nagyon sok mindent tehet annak érdekében, hogy javítson az állapotán, illetve visszafordítsa ezt a betegséget.

A legfontosabb a vércukorszint kiegyensúlyozása. Ehhez pedig fehérjékre, rostokra és egészséges zsírokra van szükség. Ilyen fehérje lehet a vadon fogott lazac, a tojás, a csirke-, a marha- vagy éppen a pulykahús. A rostban gazdag ételek is nagyon fontosak: a hüvelyesek, az articsóka, a zöld leveles zöldségek, a zeller, a diófélék és a különféle magvak – például chiamag, lenmag vagy tökmag. A magas rosttartalmú táplálék támogatja a szervezet méregtelenítését és az egészséges vércukorszintet.

Egészséges zsírok közül kiemelkedő a kókuszolaj, hiszen megtámogatja a zsírégetést. A kókuszolaj a vércukorszintet is javítja.

A króm is nagyon fontos a cukorbetegek számára. A króm szerepet játszik az inzulin-jelátviteli folyamatokban, amelyek lehetővé teszik testünk számára a cukor mennyiségének szabályozását, segítve a vércukorszint egyensúlyának fenntartását.

Cukorbetegséget az alacsony magnéziumszint is generálhat. A magnézium elengedhetetlen a celluláris egészség szempontjából, és a test több mint 300 biokémiai funkciójának kritikus összetevője. Fontos tehát a magnéziumban gazdag ételek fogyasztása, mint például spenót, diófélék, marhahús, zöldségek és magvak.

A cukros ételek és a cukrot tartalmazó üdítőitalok hihetetlen gyors mértékben megemelik a vércukorszintet, így jobb ezektől tartózkodni. A cukrot lehet helyettesíteni steviával, amely egy természetes édesítőszer és még kalóriát sem tartalmaz.

A gluténtartalmú gabonák és a belőlük készített táplálékok nagy mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak. A glutén bélgyulladást is okozhat, amely a kortizolra és a leptinre ható hormonokat befolyásolja, és ez emelkedett vércukorszintet eredményezhet.

Szakértők szerint a tejtermékek sem éppen javallottak, főként az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára. A tej és a tejtermékek jók lehetnek a vércukorszint kiegyenlítésében, de csak abban az esetben, ha juh- vagy kecsketejből készültek. A tehéntejben lévő kazein a gluténhez hasonló immunválaszt vált ki.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük