fbpx

Közönséges párlófű, a gonosz szellemek elleni varázsszer

Közönséges párlófű (Agrimonia eupatoria) útra kihajló sárga virága.

A közönséges párlófű (Agrimonia eupatoria) már a középkorban is ismeretes gyógynövény volt. Sebeket gyógyítottak a segítségével és különféle lenyelt mérgeket próbáltak közömbösíteni vele. Úgy vélték, hogy a gyógynövénynek varázsereje is van, legfőképpen a gonosz szellemek ellen éreztek védelmet általa. A gyógynövény nem csupán Európában közismert, hanem igen nagy népszerűségnek örvend Ázsiában és Amerikában is. A gyógynövény a rózsafélék családjába tartozik. Népies elnevezései: patikapárlófű, apróbojtorján, koldustetű, körömfű, királyné asszony káposztája, hattyúfű, Szent Pál füve. A növénynek kesernyés íze és fura, nem túl kellemes illata van.

A közönséges párlófű legfőbb hatóanyagai, a cserzőanyagok a gyógynövény hajtásaiban találhatók, éppen ezért gyógyászati célokra is a növénynek ezt a részét lehet felhasználni. Egyéb hatóanyagai a keserűanyagok, a flavonoidok, a kovasav, a nyálka és az illóolaj.

Mivel a gyógynövény antibakteriális hatással rendelkezik, ezért lehet alkalmazni például hasmenésre. A régebbi korokban azonban öblögettek is vele, így kezelték a szájüreg és a torok különféle betegségeit és gyulladásait. Az öblögetéses módszer azonban nem csupán a száj nyálkahártyájának gyulladásait képes megszüntetni, hanem a különféle bőrgyulladásokkal szemben is hatékonyan képes felvenni a harcot.

A közönséges párlófűnek gyulladásgátló, vizelethajtó és antibiotikus hatása is van. Belsőleg lehet alkalmazni önmagában vagy más gyógynövénnyel vegyítve hasmenés enyhítésére és megszüntetésére, de hatékonyan képes kezelni az epehólyag- vagy a vastagbélgyulladást is. Külsőleg az öblögetésen kívül készíthetünk a gyógynövényből borogatást és ülőfürdőt például, ha aranyérrel küszködünk, vagy nehezen gyógyuló sebeink vannak.

A közönséges párlófüvet nem lehetséges nagyobb adagban és hosszabb ideig fogyasztani, ugyanis rendkívül módon képes a bőrt és a nyálkahártyát irritálni, éppen ezért csak óvatosan és nagy körültekintéssel lehet alkalmazni. Hasmenésre kiváló ez a gyógynövény, de ha valaki túlzásba viszi a fogyasztását, akkor székrekedéssel kell számolnia, amely megint csak egy komoly probléma. Ha valaki valamilyen gyógyszert szed, feltétlenül beszélje meg kezelőorvosával a gyógynövény alkalmazását, mivel a közönséges párlófű megakadályozhatja egyes gyógyszer felszívódását, de még az ásványi anyagok megfelelő hasznosulását is meggátolhatja.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük