fbpx

Mi a gyulladás és miért kell tartanunk tőle?

Egy fiatal nő fekete takaróval betakarva ül egy karosszékben, betegen, szomorúan maga elé néz.

Igazából a gyulladás egy teljesen természetes folyamat, hiszen fontos része a szervezet gyógyító folyamatainak. De nem minden esetben erről van szó, hiszen krónikussá is válhat, ami számtalan betegséget okozhat.

Az akut gyulladás során a szervezet harcol a kórokozókkal szemben és próbálja helyreállítani a sérült szöveteket. Milyen esetekben alakulhat ki gyulladás? Akár kisebb égési sérüléseknél, vágásoknál vagy fertőzéseknél is előfordul, de a tartós stressz is kiváltó ok lehet, illetve káros vegyi anyagoknak való kitettség, túlzott mértékű alkoholfogyasztás, valamint dohányzás esetén is gyulladás keletkezhet a szervezetben.

Mikor káros a gyulladás? Amikor krónikussá, azaz tartóssá válik. Ez olyan komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például szív- és érrendszeri, illetve rákos megbetegedések vagy autoimmun betegségek.

A gyulladásnak nagyon sok tünete lehet, akár a testhőmérséklet emelkedése, bőrpír, duzzanat, fájdalom, de funkcióvesztés is kialakulhat az ízületekben.

Nagyon sokféle gyulladásos megbetegedés létezik, például az agyhártyagyulladás, vagy a colitis ulcerosa, ami nem más, mint a belek gyulladása, de érintheti ez a betegség még a nyálkahártyát, a tüdőt, illetve a szívizmot és a környező szöveteket is.

A súlyos gyulladás az adott szövet vagy szerv funkcióvesztését is okozhatja. Ha valakinek például tüdőgyulladása van, akkor hörghurutgyulladás is kialakulhat mellette, ami komolyabban is gátolhatja a légzést. Az ínygyulladás oka lehet az ínyszövetek csökkenésének, illetve a rossz lehelet kialakulásának, sőt akár még fogvesztéshez is vezethet ez az állapot.

Nagyon sokféle autoimmun betegség létezik, ilyen például az ízületi gyulladás is. Ilyenkor sajnos maradandó károsodás is keletkezhet az ízületekben.

A Crohn-betegség is egy krónikus gyulladásos betegségnek számít, amikor az emésztőrendszert károsítja a gyulladás. Hasmenés is kialakulhat ilyenkor, ami miatt csökken a tápanyagok felszívódási és hasznosulási képessége.

A krónikus gyulladás okozhat szív- és érrendszeri betegségeket, rákot, cukorbetegséget, Parkinson-, illetve Alzheimer-kórt, valamint érelmeszesedést és akár még depressziót is.

A gyulladás csökkentése érdekében mi magunk is sok mindent tehetünk. Érdemes elhagyni a feldolgozott élelmiszerek és a transzzsírban gazdag ételek fogyasztását, de a fehér tészta, a fehér kenyér és a túlzott alkohol fogyasztását is minimalizálnunk szükséges.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük