fbpx

Milyen okai lehetnek annak, ha mindig fázik?

Ágy szélénél meztelen lábát lógatja valaki, mellette puha, vastag papucs.

Amikor valakinek állandóan hideg a keze vagy a lába és mindig fázik, akkor arra gondolunk, hogy az illetőnek biztos valamilyen komoly egészségügyi problémája van. Ez nem mindig van így, de természetesen az örökös fázás mögött akár komoly betegségek is meghúzódhatnak.

A vashiány is oka lehet az állandó fázásnak. A hús tartalmazza leginkább ezt az ásványi anyagot, de természetesen a zöld leveles zöldségek és a hüvelyesek is gazdag forrásai a vasnak. A C-vitamin bevitele ilyenkor nagyon fontos, mert ez elősegíti a vas felszívódását.

A B12-vitamin hiánya is oka lehet annak, ha valaki állandóan reszket. Ennek a vitaminnak a hiánya nemcsak a kezek hűvösségét és zsibbadását okozhatja, de felelőssé tehető az energiahiányért is. B12-vitamint leginkább az állati eredetű táplálékok tartalmaznak, mint a tojás, a joghurt vagy éppen a sajt.

A pajzsmirigy egyik kiemelkedő feladata az anyagcsere szabályozása. Ha a pajzsiriggyel gondok vannak, és nem termel elegendő hormont, úgy szintén bajok lehet a hőérzettel, de nem csak azzal, hiszen a pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran számolnak be krónikus fáradtságról, székrekedésről és indokolatlan súlygyarapodásról.

A vékonyabb emberek is gyakran panaszkodnak amiatt, hogy fáznak. A zsírsejtek mintegy hőszigetelőként működnek. A sovány emberek szervezete nem raktároz annyi zsírt, ami tartaná a hőt, ezért lehet mindig hideg a kezük és a lábuk.

Aki nem alszik eleget, gyakran érezheti magát fáradtnak. A krónikus fáradtság viszont jelentősen lelassíthatja az anyagcserét, sőt a testhőmérséklet is változik éjjel, illetve nappal. Ha valaki rendszeresen csak keveset alszik, akkor a szervezet állandóan egyazon hőmérsékleten tartja a testet, ezért fog fázni a keveset alvó személy.

Amennyiben valaki csak kevés vizet iszik a nap folyamán, úgy nem lesz megfelelő a vérkeringése. Mivel a víz is tartja a hőt, így a dehidratáltság szintén oka lehet a fagyos végtagoknak.

A cukorbetegeknél kialakulhat úgynevezett perifériás neuropátia, ami nem más, mint az idegek károsodása, ami csökkenti a hőérzetet, melynek eredménye az állandó vacogás lesz.

A Raynaud-szindróma a lakosság kis százalékát érinti. Ez a betegség görcsöket okoz a kéz és a láb artériáiban. A tünetek elsősorban hideg hatására alakulnak ki, de a betegség előrehaladtával az adott személy már a benti melegben is úgy érezheti, hogy mindjárt lefagy a keze és a lába.

  1. Szatmári Judit

    Köszönöm a lehetőséget! A fiamnak Raynaud-szindrómája van és mindig fázik a keze és a lába. Mi a megoldás? Üdv. Sz. Judit

  2. Szép napot kívánok!
    Szeretném megkérdezni,hogy mi lehet az oka annak,hogy mindennap fázik a bal kezem,de ne hideg kívülről,hanem ez belső fázás!valamint a hátam ugyanígy van4 a bal kéznél ritkán érzek minimális,enyhe zsibbadást! Hová forduljak ezekkel a problémákkal,mi lehet az oka ennek? Üdv. Zsóka

  3. kádár ibolya

    Üdvözlöm!
    50 éves vagyok ,2 es cukorbeteg ,idegrendszeri szövődménnyel( poli -neuropátia) ,napi 4x i zulinozom magam , Egyre többet fázik a kezem- lábam főleg a bal oldalon.Olyan szinte fázok hogy szinte fáj, mostanában pedig már a hátam is érzem.. Neuropátiámra kapok gyógyszert ,de még így is fázok paplan alatt is ,.hova forduljak orvoshoz?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük