fbpx

Módszerek emésztési gondok leküzdésére

Emésztési gondokon segítő élelmiszerek, zabpehely, müzli, dió, szeletelt banán, málna, fekete áfonya.

Olyan ember talán nincs is a világon, aki életében legalább egyszer ne küzdött volna emésztési gondokkal, akár émelygéssel, hányással, hányingerrel, puffadással, fokozott bélgázképződéssel, hasmenéssel vagy ellenkezőleg székrekedéssel.

Amennyiben valaki gyakran küzd emésztési gondokkal, jól teszi, ha odafigyel arra, hogy milyen táplálékokat fogyaszt. De vannak más praktikák, módszerek is arra vonatkozóan, hogy mit tegyünk, és mit ne tegyünk, ha emésztési gondjainak vannak. A cikkben néhány hasznos tippet mutatunk be az emésztési gondok leküzdésére, megszüntetésére.

A feldolgozott élelmiszerek nagyon sok káros anyagot tartalmaznak. Nyilván ezek a vegyi anyagok – például tartósítószerek, színezékek, mesterséges édesítőszerek – nem halálosak, de nagyon negatívan hatnak az emésztésre.

Amennyiben túl sok feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, úgy gyulladás alakulhat ki a szervezetben, ráadásul a bélflóránk egyensúlya is felborulhat, hiszen a feldolgozott élelmiszerek elpusztíthatják a jó baktériumokat.

A feldolgozott élelmiszerek helyett olyan táplálékokat kell magunkhoz venni, amelyek jót tesznek az egészségünknek és az emésztésünknek. Ilyenek a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek és a magvak.

Az emésztési problémák ellen nagyon hatásos, ha rostban gazdag ételeket fogyasztunk. Ezeknek a rostoknak két formája van, az oldható és az oldhatatlan rostok. Mindkettő nagyon fontos az emberi szervezet számára, mert amíg az egyik segíti, hogy normális legyen a székletünk, addig a másik hozzájárul a megfelelő bélmozgáshoz. Sok rostot tartalmaznak a gyümölcsök, a zabkorpa, a magvak és a hüvelyesek.

A telített zsírokban gazdag táplálkozás is emésztési gondokat okozhat. Ezeknek az állati eredetű zsíroknak csökkenteni kell a bevitelét, ellenben sok telítetlen zsírban gazdag ételt szükséges fogyasztani az emésztési rendellenességek leküzdésére.

Amikor nem iszunk elegendő vizet, ki is száradhatunk, de még székrekedésünk is lehet. Vizet inni nemcsak azért kell rendszeresen, hogy normális legyen a székletünk, hanem azért is, mert az elegendő mennyiségű víz nélkülözhetetlen a megfelelő bélmozgáshoz.

Ha valaki emésztési gondokkal küzd, akkor csökkentenie kell az alkoholfogyasztást és a koffeinbevitelt, mert mindkettő gyulladást generálhat a szervezetben, illetve a savas reflux kialakulásáért is felelőssé tehetők.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük