fbpx

Táplálékok, amelyeket nem szabad újramelegíteni

Női kezek beállítják a mikrohullámú sütőt ételmelegítéshez.

Mai világunkban szem előtt kell tartanunk a pazarlás elkerülését. Előfordul, hogy a főtt ételből is marad másnapra, azonban ügyeljünk arra, hogy nem minden ételt lehet és szabad újramelegíteni. Most egy csokorba szedtük azokat a táplálékokat, amelyek nem tűrik jól az újramelegítést és akár súlyos betegségeket is okozhatnak.

A tojás egészséges, hiszen sok fehérjét és antioxidánsokat tartalmaz. Amennyiben másodszor szeretnénk a tojást megmelegíteni, akkor a tojásban lévő fehérjék lebomlanak, és ez fokozhatja a szalmonella nevű baktérium elszaporodását. Ezen kívül a tojásban lévő nitrogén oxidálódik, ami fokozza a rákos betegségek kockázatait. Ha mégis megmelegítjük a tojást, emésztési zavarral, lázzal, hasi fájdalommal és hasmenéssel kell számolnunk.

A rizst sem szabad másodszor megmelegíteni, mert ilyenkor baktérium képződik benne. Újramelegítésénél ezek a baktériumok még jobban elszaporodnak, enterotoxinokat termelnek, amelyek ételmérgezést okoznak. Milyen tünetek jelentkeznek? Elsősorban hányás és hasmenés.

Sokan újra felhasználják azt az olajat, amit egyszer már használtak, azonban ez is tilos, hiszen az olaj összetétele megváltozik és mérgező anyagok képződnek benne. Ez az olaj negatívan hat a szív egészségére, hiszen fokozza a koleszterintermelődést, ami az érelmeszesedés kiváltója és okozója lehet. Amennyiben kétszer vagy több alkalommal is felhasználjuk az olajat, úgy fokozódik a savasság, gyomorégés jön létre, de még az olyan betegségek kialakulásáért is felelős, mint a torokfájás, az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór.

A csirkehús újramelegítése szintén nem javasolt, mivel az E.coli és a szalmonella nevű baktérium szaporodhat el a húsban, nem mellesleg a fehérje tulajdonságai is megváltoznak. Ezek a megváltozott fehérjék nitrozaminokat képeznek, amelyek rákos betegségeket okozhatnak.

A burgonya újramelegítése szintén károsan hat az egészségre. Ha a főzést követően sokáig szobahőmérsékleten tároljuk a burgonyát, sokat veszít a tápértékéből. A burgonya szénhidrátokban és hőérzékeny vitaminokban gazdag, mint például B-vitamin-komplex és C-vitamin. Az újramelegítés csökkenti a vitaminok szintjét és olyan baktériumok szaporodnak el benne, amelyek botulizmust okoznak. Mellékhatásként jelentkezhet szédülés, gyomorrontás, emésztési zavarok és légzőszervi betegségek.

A spenót vasban és nitrátban gazdag. Ha újramelegítjük a spenótot, akkor a nitrát nitritté alakul, amely rákkeltő lehet a szervezetben. Gyomorpanaszok jelentkeznek ilyenkor és fokozódik a rák kockázata.

A gomba rostokat és enzimeket tartalmaz, amelyek pozitívan hatnak az emésztésre, mindemellett a hasznos baktériumok elszaporodását is segítik, és a tápanyagok felszívódása is jobb lesz a vastagbélben. Ha újramelegítjük a gombát, akkor elvesznek a benne lévő fehérjék és a tápanyagok mennyisége is csökken.

    1. Sárközi Lászlóné

      Egyetértek Önnel, én még a tojásos lecsót is melegítettem másnap.
      Mivel egyedül élek, a rizses es a burgonyás ételeket is 2 napra készítem.

  1. Szuhay Péter

    Kicsit vitatkoznék: a rizs köretet bizony sokszor melegítem újra, nem lettem tőle beteg. Baktérium ügyben azt hiszem fontosabb, hogy a főzés végén még forrón hagyjuk lefedve, a fedő belseje és a kaja is steril. Ha tiszta (leforrázott) kanállal szedünk és fedővel hagyjuk kihűlni és úgy tesszük a hűtőbe, kevés esélyt hagytunk a baktériumoknak. A kompótokat, lekvárokat is így kell kezelni: a forró anyaggal megöblteni a rácsavart kupakot és lezárt kupakkal lassan hagyni kihűlni. Van olyan kompótom, ami tíz év alatt se romlott meg, pedig semmi tartósítószert nem teszek bele.

  2. János Ibolya

    Tojás és a gomba valóban nem ajánlott melegítés után, másnap is fogyasztani, de a többi nem valós. Évek óta fogyasztunk húst, köretet, főzeléket újramelegítve, körülbelül annyira káros mint bármi más. Ezentúl sem teszek másként, felesleges eltúlozni a dolgokat.

  3. Mindegyiket simán megmelegítjük, mivel mindent 2 napra készítek. Ketten vagyunk, nem főzök naponta, nem vagyok már fiatal. Még soha nem lett egyiktől sem semmi bajunk. Tojáslevest is melegítek és attól sincs semmi bajunk, ahogy a gombától sem. Elvégre a hűtőben tárolom!

  4. H. Mariann

    A rendelt ételeket sem ehetjük hidegen. Lényeg, hogy lehűtés közben ne fertőzzük el. Szerintem csak olyan baktériumok tudnak elszaporodni az ételben, amelyeket az elkészítés során nem pusztítottunk ki alapos sterilezéssel, pl. rövid ideig vagy nem elég magas hőfokon főztük. Esetleg tárolás előtt vagy közben átfertőztük. Jól megfőzött ételeim kb. 2 hétig elállnak a hűtőben zárt edényekben.

  5. Hornyák Sándorné

    Akkor ne menjünk étterembe sem, mert ott nem mindent pont akkor készítenek frissen. Pörköltet, halászlevet, gombás brassóit, csirke is jól “előkészítve”.Tojás sok ételben van, még a fasírozottban is.Sok ételt fagyasztunk, mert képtelenség mindennap boltba járni.Túzás amit írtak. Egyedül az olaj használattal értek egyet, abban én sosem sütök kétszer. Viszont a sült tyúkzsírt, kacsazsírt, disznózsírt, bizony mindenki felhasználja “másodszor” is szerintem.

  6. Szerintem a húsokat ha legalább két óráig párolva sütjük, főzzük,az összes vírustól megszabaduljunk..ha félig vagy véresen esszük akkor rendben aláírom a fertőzés veszélyét..
    A gombát tényleg frissen érdemes fogyasztani nem érdemes a hűtőben tárolni..na a rizs ami még nem igaz de az olaj az nagyon veszélyes még a fogyasztása is mert rengeteg benne az omega 6 ami káros a szervezetre…
    De vannak még rossz szokásaink..pl. a bizonytalan élelmiszerek a boltban,stb.

  7. A mikrohullámú-sütő igen, az genetikai hulladékot csinál a benne felmelegített ételekből, amelyek rákbetegség tárházaivá válnak!!!

    B.Ú.É.K.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük