fbpx

Táplálékok, amelyeket semmiképp se kombináljunk egymással

Kék tányérban tükörtojás, virsli, szalonna, paradicsom, pirítós, mellette egy pohár narancslé, alatta kék-fehér kockás konyharuha.

Léteznek olyan táplálékok, amelyek egymással kombinálva nemcsak a megfelelő emésztést képesek meggátolni, de azt is megakadályozzák, hogy a szervezet elegendő tápanyaghoz jusson.

Sokan szeretnek sajtos, tejtermékes húsételeket készíteni. Azonban azt tudnunk kell, hogy mindkét táplálék, azaz mind a hús, mind a sajt nagyon magas fehérjetartalommal rendelkezik és mindkettőt nagyon nehéz megemészteni, így jól tesszük, ha ezeket a táplálékokat egyáltalán nem kombináljuk egymással.

A paradicsomos tészta még jó kombinációnak is nevezhető, azonban sokan még sajttal vagy sajtszósszal is kombinálják az ilyen típusú olaszos ételeket. A sajt, azaz a tejtermék, illetve a hús és a szénhidrát is nagyon rosszul viselkednek egymás mellett, nem mellesleg nagyon nehezen tolerálja az emésztőrendszer, ha egyszerre szénhidrátot, tejterméket és keményítőtartalmú ételt is eszünk.

A sajtos, illetve a babos ételek sem igazán férnek meg egymás mellett. Kombinálhatjuk ugyan a kettőt, de mindenképpen tudnunk kell, hogy a kétféle étel ötvözete olyan emésztési problémákat okozhat, mint például a puffadás és a fokozott gázképződés.

Nagyon sokan kedvelik a turmixitalokat, illetve sokan fogyasztanak reggelente müzlit, tejet és banánt, márpedig jó, ha tudjuk, hogy a tej és a banán nem igazán fér meg egymás mellett, ugyanis az emésztőrendszer nem tolerálja ezt a kettőst. Ha mégsem tudunk lemondani ezekről a táplálékokról, adjunk a turmixitalunkhoz egy-egy csipetnyi fahéjat, mivel ez a gyógynövény fokozza az emésztést. A kardamom és a szerecsendió is nagyon jó fűszer az emésztés elősegítésére.

Szakértők nem igazán javasolják, hogy főétkezés közben gyümölcsöt együnk. Mivel a gyümölcsök sok gyümölcscukrot tartalmaznak, így ez a cukor nagyon gyorsan erjedni kezd, ami a gyomorban lévő fehérjékkel együtt emésztési zavarokhoz vezethet. Közvetlenül főétkezés után sem javasolt a gyümölcs fogyasztása, ugyanis a gyümölcsök egyszerű cukrokat tartalmaznak, amelyek nem igényelnek emésztést, éppen ezért nem maradnak sokáig a gyomorban ellentétben más, zsírban, fehérjében és keményítőben gazdag élelmiszerekkel. Ha azonban étkezés után mégis gyümölcsöt eszünk, a cukor erjedni kezd a gyomorban, ami kellemetlen tünetekkel járhat együtt.

Főétkezés közben nem javasolt sem a víz, kiváltképp nem a gyümölcslevek fogyasztása. Ugyanis ezek az italok felhígítják a gyomorsavat, így sokkal nehezebb lesz megemészteni a zsírokat, a szénhidrátokat és a fehérjéket is, aminek ennek szintén emésztési zavar lesz a következménye. Ha inni szeretnénk, azt étkezés előtt tegyük meg legalább 20 perccel.

Ha nem szeretnénk, hogy fáradtak legyünk a délelőtt folyamán, akkor ne reggelizzünk tojást és szalonnát együtt, mivel mindkettő nagyon nehezen emészthető és ez nagyfokú fáradtsággal járhat együtt.

A gabonapehely és a gyümölcslevek sem bizonyulnak jó kombinációnak. A narancslében lévő savak például akadályozzák a szénhidrátok lebontását azáltal, hogy befolyásolják az enzimaktivitást.

  1. Szilágyi Erzsébet

    Megdöbbenten olvastam a fentieket, mennyire nem kombináljuk jól (sokszor) az étkezésünket. Hálásan köszönöm az ilyen cikkeket.

  2. Szuhay Péter

    Milyen érdekes, a magyar éttermi főételek szinte csupa ilyen, nehezen emészthető társításokból állnak. Talán a kinai, indiai és török főételek barátságosabbak?

  3. Kövesi Károly

    Nagyon sok igazság van a leírtakban amit a saját bőrömön voltam kénytelen megtapasztalni, Egy össze-vissza evés következtében a gasztroenterológián kötöttem ki,és mivel egy epevezeték elzáródás következett be /nem tudják hogy mitől/ megismerhettem egy gyomor endoszkópos vizsgálat élményét,amit az ellenségemnek sem kívánok.
    Örülnék ha lenne valami ismertetőjük az élelmiszerek egymásra gyakorolt biokémiai hatásáról,sokak számára érthetőbbé válna minden étkezéssel-emésztéssel kapcsolatos probléma.Nagy a sötétség ebben a témában az emberek fejében nem is beszélve az élelmiszerek pszichológiai hatásáról amivel egy új tudomány ág foglalkozik aminek a hazai képviselője Czec Fruzsina. Mindenkinek javaslom érdemes elolvasni a “Terítéken a lélek” c.könyvét,igen tanulságos.

    1. Kecsmár Ibolya

      Abszolút egyetértek az Általad leírtakkal! Mert a különböző ételféleségek egymásra gyakorolt kölcsönhatása sokunk számára nem v. csak részben ismert “terület”! Jó lenne, ha bizonyos fórumokon illetve előadásokon mód és lehetőség nyílna az “átlag ember” számára is e témakör sokkal szélesebb körben történő propagálására, megismertetésére! Sajnos mi magyarok is vezető helyen állunk az emésztő- és bélrendszeri megbetegedések, valamint az ebből kialakuló halálozások tekintetében!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük