fbpx

Tények a csontritkulásról: a kalcium önmagában kevés

Kalcium pezsgőtablettát dob valaki egy pohár vízbe.

Manapság egyre többen szenvednek csontritkulástól. Az oszteoporózisban szenvedő betegek száma egyre csak nő, és egyre többen szenvednek csonttörést ennek a betegségnek a következtében.

A hozzáértő orvosok nagy része azt vallja, hogy a csontritkulás javarészt genetikai talajon jön létre, de sokan állítják azt, hogy a csontritkulás kialakulásában nagy szerepe van a dohányzásnak, az elhízásnak, illetve a fizikai aktivitás hiányának.

A táplálkozásnak is komoly jelentősége van a betegség kialakulásában. A nem megfelelő élelmiszerek szintén okai lehetnek a csontritkulás kialakulásának. Mégis kik a veszélyeztettek? Azok, akik túlságosan sok állati fehérjét, fehér lisztet és abból készült táplálékokat, fehér cukrot és édesítőszereket vesznek magukhoz.

Ezek a táplálékok túl nagy stresszt jelentenek a szervezet számára, gyengítik az immunrendszert. Mivel ezek a táplálékok „savasak”, a véráramba kerülve elősegítik számos krónikus betegség, így a csontritkulás kialakulását is.

A savas táplálékok nemcsak gyenge, töredező csontokat eredményezhetnek, hanem okai lehetnek az állandó fáradtságnak és a depresszió kialakulásának is.

Eddig úgy tudtuk, hogy a kalciumban gazdag táplálékok segíthetnek a csontritkulás megelőzésében. Természetesen sokan úgy vélik, hogy ez igaz, ám más feltételezések szerint a kalciumpótlás hiába növeli a csontsűrűséget, az nem csökkenti a csontritkulás miatt kialakuló csonttörések kockázatát.

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy itt önmagában csak a kalciumról van szó. Ez az ásványi anyag önmagában kevés, hogy fenntartsa a csontok egészségét. A csontritkulás megelőzéséhez számos vitamin és ásványi anyag együttes fogyasztására van szükség. Tehát a kalcium mellett fontos a magnézium, a bór, a K2-, a D3- és a C-vitamin rendszeres fogyasztása is.

A kalcium amellett, hogy önmagában nem fogja megerősíteni a csontozatot, még húsz százalékkal meg is emelheti a szívroham kialakulásának a kockázatát is – állítják egyes szakértők.

Nagyon fontos, hogy ezeket a vitaminokat természetes táplálékok útján vigyük be a szervezetünkbe. Emellett fontos elkerülni a transzzsírban gazdag élelmiszereket és nagyon lényeges egy gyulladáscsökkentő étrendet fenntartani.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük