A zsírmájbetegség nem mást jelent, minthogy túl sok zsír halmozódik fel a májban. Van az alkohol okozta és az úgynevezett alkoholmentes zsírmájbetegség. Függetlenül attól, hogy milyen típusú a zsírmájbetegségünk, nagyon sokat segíthet az életmódváltás, amibe beletartozik a fogyás, az alkohol kerülése és a zsíros ételek visszaszorítása, hiszen ezekkel a tényezőkkel már önmagában is sokat tehetünk a máj állapotának javításáért.
A zsírmájbetegség diétája sok rostot tartalmaz, amibe beletartoznak a gyümölcsök, a zöldségek, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák. Zsírmájbetegség esetén jól tesszük, ha korlátozzuk a telített zsírokat, a só-, a cukor- és az alkoholfogyasztást.
Zsírmájbetegségben nagyon fontos, hogy alacsony kalóriatartalmú étrendet kövessünk, például ilyen a mediterrán étrend is. Mi tartozik ide? A növényi alapú táplálékok, a teljes kiőrlésű gabonák, az extraszűz olívaolaj, a hal, a baromfi és a sajt. Fontos, hogy kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, a hozzáadott cukrokat tartalmazó élelmiszereket és a finomított szénhidrátokat.
Kutatások igazolják, hogy a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel segíthet megelőzni a zsírmájbetegség kialakulását. Ez a két tápanyag mindenképpen fontos szerepet tölt be a tünetek javításában, nem mellesleg a csontritkulás megelőzésében is a segítségünkre lehetnek.
A kávé – önmagában fogyasztva – az egyik leghatékonyabb módja a zsírmájbetegség természetes kezelésének. A kávé csökkenti a lyukasbél-szindróma kialakulását, ami elősegíti a jó zsírok felszívódását és hasznosulását.
Az E-vitaminban gazdag táplálékok javítják a zsírmájbetegség tüneteit. Ide tartoznak a növényi olajok, a magvak és a diófélék.
Az olívaolaj és az avokádóolaj egészséges zsírokat biztosít a szervezet számára. Ezek csökkenthetik a májenzimértékeket. Sok egyszeresen telítetlen zsírt tartalmaz a szezámolaj, a mogyoróolaj is.
A lenmag és a chiamag gazdag forrásai az omega-3 zsírsavaknak. Mivel csökkentik a májban a zsírsejtek számát, így alkoholos és alkoholmentes zsírmájbetegségben szenvedőknek is javasolt a fogyasztása.
A fokhagyma legalább 3 hónapig tartó, kúraszerű fogyasztása is lényeges lenne, mivel csökkenti a testzsírt, illetve a májban lévő zsírt, ami pedig megakadályozza a betegség progresszióját.
“A fokhagyma legalább 3 hónapig tartó, kúraszerű fogyasztása” – érdekelne, hogyan kell a kúrát alkalmazni, ill. milyen mennyiség ajánlott. Napi 1-2 gerezd, vagy 1-2 fej fokhagyma. Elōre is kōszōnōm a választ.