fbpx

Az ekcéma 8 típusa

Ekcémás alkarját vakarja egy fehér blúzos nő.

Az ekcéma nem más, mint a bőr gyulladásos megbetegedése. Az immunrendszer működésében keletkezett zavar az ekcéma kialakulásának egyik oka. Az ekcémának több típusa is létezik. A tünetek általában hasonlóak, de a kezelés sok esetben eltér egymástól.

Az ekcéma egyik típusa a kontakt ekcéma. Mint ahogyan a neve is mutatja, valamilyen anyaggal, eszközzel, tárggyal, vegyszerrel való érintkezés következtében alakul ki. Viszont a kontakt ekcémának további két formája is létezik. Az egyik az allergiás ekcéma. Ebben az esetben a beteg valamire allergiás. Az immunrendszere egyre súlyosabb harcot vív az allergiát kiváltó anyaggal szemben, de a küzdelem hiábavalónak bizonyul, mert egy idő után már akkor is megjelennek az ekcéma tünetei, ha csak egészen kis mennyiségű allergén anyag szívódik fel a bőrön keresztül. A másik típus az irritatív ekcéma, vagyis valamilyen anyag, például tisztítószer okoz ekcémás tüneteket. Mindkét ekcéma típusánál megelőzhetjük a tünetek újbóli fellángolását, ha elkerüljük az ekcémát kiváltó anyaggal történő érintkezést.

Az atópiás ekcéma általában csecsemőkorban jelentkezik, de felnőttkorban is kialakulhat. Jellemzője a száraz, viszkető bőr. Az ekcémának ezt a típusát nem lehet elkapni, vagyis nem terjed fertőzéssel. A megfelelő bőrápolás mellett segíthetnek a különféle gyulladáscsökkentő krémek.

A szeborreás ekcéma csecsemőkorban és felnőttkorban is kialakulhat. Felnőtteknél az egyik legjellemzőbb tünete a fejbőr korpás hámlása. Ez viszont az arcra vagy a test más pontjaira is átterjedhet. Ha az ekcéma csak a fejbőrön jelenik meg, akkor általában elegendő szokott lenni valamilyen korpásodás elleni sampon használata. Ha a testen is felbukkannak a tünetek, akkor a bőrnyugtató krém sokat segíthet.

A vénás ekcéma (statis ekcéma) az alsó végtagokon szokott megjelenni, és a nem megfelelő vénás keringés következtében szokott létrejönni. Ez a típusú ekcéma általában mintegy előre jelzi a lábszárfekélyt.

A száraz bőrrel rendelkező személyeket gyakran érinti a mikróbás ekcéma, vagy más néven a nummularis. Általában a végtagon jelenik meg. A bőr rendszerint viszket, begyullad és hámlik. A legjobb kezelési mód a bőr megfelelő táplálása, hidratálása.

Az asteatoticus ekcéma általában idősebb személyeket érintő ekcématípus, mivel ebben a korban egyre szárazabbá, dehidratáltabbá válik a bőr. Ennél a típusú ekcémánál nagy a felülfertőzés veszélye.

A tenyéren és talpon megjelenő hólyagszerű ekcéma, a dyshidroticus ekcéma, melynek a kis hólyagocskák ugyancsak a velejárói.

A neurodermatitisz megjelenhet gyermekeknél, felnőtteknél és akár még idősebb korban is jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek. Ennek az ekcémafajtának több kiváltó oka lehet. Okozhatja antibiotikumos kezelés, fogamzásgátlók szedése, de a kamaszkori hormonális változások vagy a bélflóra nem megfelelő működése miatt is fellángolhatnak a tünetek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük