fbpx

Az inozit, amely a testi és szellemi teljesítőképességért felel

Egészséges reggeli müzli banánnal, áfonyával.

Az inozit (B9-vitamin) egy vízben oldódó vitamin. A gerincvelő, az agy és az agyfolyadék képes nagy mennyiségben tárolni. Többek között a májban és a vesében glükózból keletkezik. Szerepe van az idegsejtek közötti idegingerületek továbbításában. Amíg eljutnak az idegsejtbe, addig passzívan viselkednek, majd hirtelen „feltámadnak”, foszfátokká alakulnak, és a kalciumionok sokaságát képesek rávenni az ingerületátadásra. Részt vesz a zsíranyagcserében. A kolinnal együtt képes a koleszterinszint csökkentésére. Mivel a zsírbontásban is részt vesz, ezért az érrendszeri megbetegedések megelőzése miatt is fontos az emberi szervezet számára. Ez a vitamin elengedhetetlen az agy, a vese és a pajzsmirigy működéséhez, a vérlemezkék képzéséhez, mindezek mellett még a haj növekedését is elősegíti. A cukorbetegeknél a magas vércukorszint megakadályozza, hogy az agy- és idegsejtek kellő mennyiségű inozitot vegyenek fel, a vitaminhiány viszont mozgásszervi betegségeket fog indukálni a betegeknél.

Egyes kutatások határozottan azt támasztják alá, hogy az inozit nyugtató hatással rendelkezik, képes a szorongással összefüggő tüneteket, például a magas vérnyomást mérsékelni, de a könnyű és gyors alvást is képes biztosítani.

Ha a szervezet nem jut elegendő B9-vitaminhoz, hiányállapotok alakulnak ki, vagyis csökken a koncentrálóképesség, romlik az emlékezet, fáradékonyság lép fel, csökkenhet a fizikai és szellemi teljesítőképesség. További tünetek is felszínre törhetnek: vérkeringési problémák, anyagcserezavarok, zsírmáj, szempanaszok, székrekedés, hajhullás, ekcéma, idegrendszeri károsodás, érelmeszesedés és egyéb érrendszeri betegségek.

Az inozit természetes forrásai: olajos magvak, gabonafélék, tej és tejtermékek, gyümölcsök, főzelékek, húsok, dió, bab, csokoládé. A vizsgálatok azt mutatják, hogy napi 4-8 grammnyi inozitra van szüksége a szervezetnek, de ez attól is függ, hogy mennyire vagyunk stressznek kitéve és mennyire vagyunk túlterheltek. A fitáz nevű enzim segítségével az élelmiszerekből szabadul fel kellő mennyiségű inozit, de csak akkor, ha egészséges emésztőrendszerrel rendelkezünk. A felszívódást gátolhatja a koffein, egyes gyógyszerek és a félkész termékek, ételek. Ha nem állna elegendő inozit az emberi szervezet rendelkezésére, akkor az agy, a máj, a vese, a toboz- és a pajzsmirigy, a vérlemezkék és a köztiagy képtelen lenne a megfelelő működésre. Túladagolásával kapcsolatos mellékhatásokról jelenleg még nincsenek információk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük