fbpx

Cukorbetegség és más betegségek megelőzése bogyós gyümölcsökkel

Citromsárga füles edénykében sok-sok pirso bogyós gyümölcs: málna, eper, szamóca és áfonya.

Manapság egyre több ember küzd cukorbetegséggel és magas vércukorszinttel. Azonban aki szeretné megelőzni ezt a komoly betegséget, fogyasszon minél több bogyós gyümölcsöt, hiszen a gyümölcsökben lévő antociánok és flavonoidok megakadályozhatják a betegség kialakulását.

Az antociánok adják a gyümölcsök kékes, lilás vagy éppen pirosas színét. Ezek az anyagok nagyon pozitívan hatnak az emberi szervezetre. Kutatások igazolják, hogy az áfonyában lévő flavonoidok csökkentik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A bogyók az inzulinérzékenységet is javítják. A metabolikus szindróma tüneteit is csökkentik ezek az egészséges táplálékok, vagyis a magas vérnyomást, a glükóztoleranciát, az elhízást, a magas vérzsírszintet, a magas koleszterinszintet, amelyek már önmagukban is fokozzák a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a 2-es típusú betegség kialakulásának valószínűségét. Együttesen azonban még inkább megnövelik a kockázatot és megrövidítik az életet. A metabolikus szindróma az anyagcserével összefüggő tünetegyüttes, amely több, egymással összefüggő anyagcserezavar-együttes fennállását jelenti. Az inzulin hormonra való csökkenő válaszképesség, vagyis a vele szembeni ellenállás, más szóval rezisztencia lehet az az alap, amelyen hosszú távon kifejlődik.

A bogyós gyümölcsökben lévő antociánok csökkenti a gyulladás, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a daganatos megbetegedések és a neurológiai rendellenességek kialakulásának a kockázatát is. A fekete málnáról a vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy hatvan százalékkal csökkenti a nyelőcsőrák, míg nyolcvan százalékkal a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.

Tanulmányok igazolják, hogy az áfonyában lévő polifenolok gátolják a tumorok növekedését, legfőképpen a tüdőben, az emlőkben, a prosztatában és a vastagbélben. Ezt a hatását annak köszönheti az áfonya, hogy a fitokemikáliák egyedülálló kombinációjával rendelkezik.

Néhány bogyós gyümölcs, amelyek magas koncentrációban tartalmaznak antociánokat és flavonoidokat: fekete áfonya, vörös áfonya, málna, acai bogyó, cseresznye, meggy, szeder, ribizli és bodza. Ezek a vegyületek szintén jelen vannak a szőlőben, a vörös káposztában, a vérnarancsban, a padlizsánban, a piros és a lila olajbogyóban.

A bogyós gyümölcsök akkor fejtik ki igazán pozitív hatásukat, ha nyers állapotukban, frissen fogyasztjuk azokat. Egyes esetekben a gyümölcslevek és az aszalt gyümölcsök fogyasztása is hasznos lehet. Naponta legalább fél vagy egy csésze bogyós gyümölcs elfogyasztása javasolt, hogy azok számtalan pozitív előnyét élvezhessük.

  1. Szücs Istvánné

    Imádom a gyümölcsöt, főleg a bogyós gyümölcsöket! De: rövid a termésidejük, tehát néhány hétig tudjuk fogyasztani, már ha az aranyárban mérteket meg tudjuk venni! Napi fél csésze áfonya kb. 4-500 ft. kinek a jövedelmébe- nyugdíjába FÉR BELE? Az áfonyánál is jobban kedvelem a fekete ribizlit, alig lehet kapni, és szintén irreális áron! A málna is bizony elég borsos, csak így a szeder is. Nekem kicsit magasabb 6- 6.5 körül van az éh gyomri érték, érdekes evés után 1 órával, mindig 6 alatt van, néha még 5 alatt is. Nem szeretem a gyógyszereket, másként igyekszem javítani a helyzeten. vérnyomásom inkább alacsony, mint magas, most inkább a ritmus zavarom okoz gondot. 76 éves vagyok, vitaminokat szedek, de gyógyszert nem. Sajnos az orvoso9k semmiféle kompromisszumra nem hajlandók, csak a gyógyszer semmi más. Me sem említik, hogy esetleg próbálkozzon a beteg alternatív módszerekkel. Én 3 alkalommal majdnem meghaltam, mert elfogadtam egy bizonyos hólyagproblémára a gyógyszert!

    1. Szabó Józsefné

      Elnézést kell ,hogy kérjek de ez a meg állapítás nem igaz !Az emberek folytathatnak bármilyen egészséges életmódot,ha benne van a genetikájukban a betegség.Én ezt a saját példámból veszem mert úgy gondolom mindent meg teszek azért hogy egészséges legyek.Minden nap több órát kerékpározom,kertészkedek,egészséges ételeket fogyasztok sok-sok gyümölccsel és mégis beteg vagyok ! Magas vérnyomás,magas koleszterin szint,II tip.cukorbetegség,glaukoma.Véleményem szerint ezek a betegségek csakis a genetikán múlanak,illetve kor függőek.62 éves vagyok többször is utána néztem már annak hogy miért vagyok ennyire szerencsétlen a betegségekkel szemben.Az az igazság,hogy 60 év felett minden 5 ik ember ugyan ezekkel a betegségekkel él együtt.Tehát nagy részben kor függő,familiáris okok,állhatnak a háttérben .

    2. Fodorné Inczédy Andrea

      Kedves Szücs Istvánné! Én tudok ajánlani egy megoldást a problémájára.

  2. Lentvorszkiné Zsoka

    Mindég úgy tudtam a vöröshagyma vértisztító hatásu a hagyma szárában pedig rengeteg a vitamin.Hát én aztán ettem elég hagymát gyerekkorom óta Dunát lehetne rekeszteni vele.Megis vérhígitót kell szednem mert ritmuszavarom van.Marfarint szedek azt mondják patkányméreg van benne.Valaki írja meg nekem hogy ezt mivel válthatnám ki.Magasvérnyomásra is csak egy fél szemet veszek be. Aritmus zavar szerintem egy textgyógyszertől alakúlt ki nálam mert azelőtt nem volt szívemmel baj.

  3. Szabó Józsefné

    Még szeretném kiegészíteni a hozzászólásomat. Állandóan azt hangoztatják,hogy minden zöldség-gyümölcs ilyen olyan betegségre mennyire hatásos.Én már ebben sem hiszek mert nagyon sokan permeteznek és nem várják meg az ajánlott előírást !Mi meg örülünk a sok szép gyümölcsnek,zöldségnek pedig károsan hat az egészségünkre. Ja és valóban aranyáron adják a bogyós gyümölcsöket !

  4. Pataky Judit

    Szerintem biztosan jók a gyümölcsök, főleg a kertedben termett.Nem mindenki ilyen szerencsés, hogy van kertje,de megbízható zöldségest kell keresni. A gyógynövények, gyümölcsök is a Kárpát medencében termők jók nekünk, szerintem ez genetikai kód. Lehet, hogy nincs igazam, de meggyőződésem, hogy ez így van. A magyar alma, szőlő, szilva, szeder, málna,meggy,stb. az igazán finom vörösbor /mértékkel/ a magas antioxidáns tartalma és vitamin tartalma miatt rendkívül jó a szervezetünk számára, szívre, emésztésre, érrendszerre, vesére, májra stb .Régebben sem használtak ennyi gyógyszert az emberek, de sokkal több egészséges élelmiszert fogyasztottak. talán ne a betegségekkel foglalkozzunk, hanem a szervezetünkben a harmóniát próbáljuk meg visszahozni és akkor jól leszünk.

  5. Mindenki a cukorbetegségről ir .Én azon ritka személyek közé tartozom akinek alacsony a vércukorszintje .Reggel alig 90 ,és megesik ,hogy délre 65 .Ilyenkor remegek ,izzadok és elmegy az erőm.Pedig reggelizek ,meg ebédelek rendesen .Ez a munkahelyen nagyon rossz jelenség ,még nem is mertem mondani senkinek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük