fbpx

Vitaminok a természet kincseiben

Egy nagy fonott kosár tele friss zöldséggel, gyümölccsel, fűszernövénnyel.

A természetben a zöldségek, a gyümölcsök és még egyes gyógynövények is tartalmaznak az emberi szervezet számára létfontosságú vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Persze nem csupán a növényekben, hanem az állati eredetű táplálékokban is vannak létfontosságú tápanyagok, nem minden esetben tudjuk csak zöldségekkel és gyümölcsökkel pótolni kiürült tápanyagraktárainkat.

A-vitamin-tartalmú zöldségek, gyümölcsök és gyógynövények és egyéb táplálékok: paprika, brokkoli, spenót, sárgarépa, cukkini, petrezselyem, cékla, sárgabarack, rukkola, kapor, görögszéna, pitypang, útifű, bazsalikom, koriander, borsmenta, zsálya, rozmaring, tigrisfű, gabonacsírák, belsőségek, máj, tojássárgája, kukorica, tej, vaj, sajt.

Miben található B-vitamin? A burgonyában, a hüvelyesekben, a fokhagymában, a petrezselyemben, a metélőhagymában, a gombában, a céklában, a banánban, a spenótban, a spárgában, a káposztafélékben, a salátákban, a borsmentában, a korianderben, a pitypangban, a zsályában, az őszi margitvirágban és a görögszénában. A B-vitamin megtalálható továbbá a teljes kiőrlésű gabonákban, a gabonacsírákban, a magvakban, a sertéshúsban, a szárnyasokban, a kagylóban, a zabban, a búzakorpában, a diófélékben, a tejben, a tojásban, a májban, a belsőségekben, a lencsében, a mogyoróban.

A C-vitamin forrásai: paprika, káposztafélék, paradicsom, saláta, petrezselyem, sóska, póréhagyma, cékla, cseresznye, citrusfélék, bogyós gyümölcsök, fekete ribizli, homoktövis, fokhagyma, rukkola, kapor, kömény, csipkebogyó, borsmenta, rozmaring, koriander, oregánó, zsálya, görögszéna, kasvirág, pitypang, torma, áfonya, gesztenye, vajbab.

D-vitaminban gazdag ételek: gomba, csipkebogyó, pitypang. Mivel csak kevés növény tartalmazza ezt a vitamint, így D-vitaminhoz legfőképpen állati eredetű termékek útján juthatunk hozzá. Melyek ezek a táplálékok? Tej, tejtermékek, tojás, tonhal, lazac, szardínia, halmájolajak, növényi olajok, vaj és máj.

Milyen termékekben található E-vitamin? A petrezselyemben, a zsályában, a pitypangban, a belsőségekben, a tojássárgájában, a húsokban, a tejben, a gabonatermékekben, a magvakban, a brokkoliban, a spenótban, a búzacsírában, egyes növényi olajokban – napraforgó, búzacsíra, tökmag, olíva, kukorica – és a gabonacsírákban.

Az F-vitamin forrásai: avokádó, kukorica, mogyoró, dió, napraforgó, lenmag, búzacsíra, sütőtök, hal, mandula, búzacsíraolaj, napraforgóolaj.

K-vitamin-tartalmú táplálékok: zöld- és leveles zöldségfélék, halmájolajok, tojássárgája, sertéshús és máj, saláták, gyümölcsök, spenót, káposztafélék, póréhagyma és retek.

P-vitamin-források: citrusfélék, cseresznye, sárgabarack, szeder, csipkebogyó és hajdina.

Milyen táplálékokban található U-vitamin? A salátában, a káposztában, a zöldhagymában, a retekben, a petrezselyemzöldben, a spárgában és a paradicsomban.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük