fbpx

A cukorbetegséget akadályozzák: fahéj, vörös szőlő, bab, kurkuma és társaik

Két pohár vörösbor, mellette több kocka étcsoki egymásra rakva.

Egyre több ember szenved cukorbetegségben. Nemcsak hazánkban, hanem szerte az egész világon. Azonban a megfelelő táplálék kiválasztásával a betegség nemcsak megelőzhető, hanem kezelhető és akár még visszafordíthatóvá is válhat.

Az ájurvédikus gyógyítók már régóta használnak gyógynövényeket és fűszereket különböző betegségek kezelésére, beleértve a cukorbetegséget is. Az indiaiak már ősidők óta használják a konyhában és gyógyító célokra is a kurkumát, amely bizonyos védelmet is nyújt a cukorbetegség kialakulása ellen. A kurkuma azonban nemcsak a cukorbetegség ellen jelenthet védelmet, hanem a máj megtisztítását is elősegíti. Emellett természetes gyulladásgátló hatóanyagokat is tartalmaz. Védelmet élvezhetünk két rettegett daganatos betegség, a mellrák és a prosztatarák ellen, persze csak akkor, ha rendszeresen fogyasztjuk. Ez az aranysárga fűszer a depresszió tüneteit is csökkenteni tudja, illetve még az Alzheimer-kór előrehaladását is lassíthatja. A kurkuma hatóanyaga a kurkumin, amelyről Indiában azt képzelik, hogy a legnagyobb gyógyító erővel rendelkezik.

Egy másik indiai csodaszer a görögszéna, amely szintén védelmet nyújt a cukorbetegség ellen. Emellett fokozza a májműködést és a koleszterinszintet is csökkenti.

Egy másik tanulmány szerint az omega-3 zsírsavakban gazdag halak fogyasztása szintén védelmet nyújt a cukorbetegség ellen. Omega-3 zsírsavakat tartalmaz a makréla, a lazac, a pisztráng, a hering és a tonhal.

Egy 2014-es tanulmány szerint az étcsokoládé csökkenti az inzulinrezisztencia kockázatát. De csak akkor nyújt védelmet, ha nyers, feldolgozatlan kakaóval és finomított cukrok hozzáadása nélkül készült. A kakaópor, így a csokoládé is flavonoidokat tartalmaz, amelyek felelősek a csokoládé pozitív egészségügyi hatásaiért.

A vörös szőlőben és a vörösborban található természetes vegyi anyagok, vagyis a polifenolok segíthetnek szabályozni a szervezetnek a glükózszintet, megakadályozva a vércukorszint hirtelen megemelkedését, majd zuhanását. Mérsékelt fogyasztása elősegítheti a cukorbetegség kialakulásának megelőzését. Aki már ezzel a betegséggel küzd, mindenképpen vegye figyelembe a bor kalóriatartalmát.

Kutatók megállapították, hogy az antociánok is védelmet jelenthetnek a cukorbetegség kialakulásával szemben. Antociánban gazdag a cseresznye, a vörös szőlő és az áfonya.

A bab is segíthet szabályozni a vércukorszintet és az inzulinszintet. Védelmet jelenthet a cukorbetegség ellen, de a tüneteket is csökkenti, ha már kialakult a betegség. Segít továbbá a koleszterinszint csökkentésében és kitűnő antioxidáns hatással rendelkezik, különösen a vörös és a fekete bab.

A mandula és a dió a vércukorszint szabályozásával akadályozhatja meg a cukorbetegség kialakulását. Ezeknek az étkezés előtti fogyasztása segít szabályozni a vércukorszintet. Ezek a táplálékok a vér lipidkémiai szerepét is megváltoztatják, így csökkentve a szívkoszorúér-betegség és a szívroham kockázatát.

A fahéj is javítja a vércukorszintet a glükóz metabolizmusának jelentős növekedésével. Ezen kívül inzulinszerű hatásai vannak a szervezetben. A fahéjban található egy bioflavonoid, amely megváltoztatja a zsírsejtek inzulinjelző aktivitását.

A zöld tea szabályozza a szervezet glükózszintjét, így segíthet megakadályozni az 1-es típusú cukorbetegség kialakulását.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük