fbpx

Fűzfa, a természet aszpirinje

Spárgával összekötött hántolt fűzfakéreg.

A fűzfa (Salix) fajok őshazája Ázsiában, Észak-Amerikában és Közép-Európában van. Ez a fa nagyon kedveli a folyók menti árterületeket, de megtalálható árkok partján és nedves területeken. A népgyógyászat már ősidők óta alkalmazza a fűzfa kérgét lázcsillapításra, illetve fájdalmak mérséklésére. A fűzfakéreg eredményesen csillapítja a mozgásszervi megbetegedések miatt kialakult fájdalmakat és a reumás panaszokat. A fűzfa a fűzfafélék családjába tartozik. Ágai lefelé, a föld felé hajolnak. Tavasszal először a barkákkal örvendeztetnek meg bennünket, majd csak ezután fejlődnek ki a fa levelei. A fűzfa egy lombhullató fa.

Gyógyászati célokra a fűzfa barnásszürke kérgét használják fel. Legfontosabb hatóanyagai a fenolos vegyületek, ezek közül is a szalicilt tartalmazza nagyobb mennyiségben. A szalicil szalicilsavvá alakul a májban és a bélcsatornában. A 19. században kémiailag módosították a szalicilsavat, így került kifejlesztésre az aszpirin, amely kevésbé viselte meg a gyomrot, éppen ezért fájdalomcsillapításra ezt használták elsősorban az emberek. Csak napjainkban fordulnak ismét a fűzfakéreg főzetéhez az emberek, ha fájdalmat vagy lázat szeretnének csillapítani.

További hatóanyagai a flavonoidok, a fahéjsavszármazékok és a cserzőanyagok. Tartalmaz még glikozidokat, oxalátokat, gyantát és enzimeket. A fűzfa kérge gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, lázcsillapító és vérrögképződés-gátló tulajdonságokkal rendelkezik.

Láz, fejfájás vagy ízületi panaszok csillapítására készíthetünk fűzfakéregből főzetet. A fűzfakéreg teája hatékony lehet még gyomor- és bélhurut, belső vérzések és hólyaggyulladás esetén is. Tegyen egy csészébe egy teáskanálnyi kérget, majd öntsön rá 2 deciliternyi hideg vizet. Hagyja ázni a gyógynövényt legalább nyolc órán keresztül, majd melegítse meg és szűrje le.

A fűzfa virágzatát egyes fitoterapeuták javasolják álmatlanságra és méhösszehúzódásokra. A fűzfakéregből készült főzetet borogatásra is lehet használni, amellyel elsősorban sebeket, fekélyeket és fagyott testrészeket lehetséges kezelni.

A fűzfakéreg ingerelheti a gyomor nyálkahártyáját, éppen ezért akik bármilyen gyomorproblémától szenvednek vagy érzékeny a gyomruk, kerüljék a fűzfakéregből készült főzet fogyasztását. A szalicilátokra érzékenyeknél émelygés, hányás, hasmenés, szédülés és letargia is kialakulhat. A fűzfakérget tartalmazó készítményektől tartózkodjanak az áldott állapotban lévő hölgyek és a kismamák is. Lázcsillapításra vagy vírusos betegségre kisgyermekeknek sem adható, mivel ebben az esetben megnőhet a Reye-szindróma kockázata. A fűzfakéreg hosszabb távon történő alkalmazása akár még gyomorfekélyt is kiválthat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük