fbpx

Mit tegyünk, hogy több endorfin termelődjön?

Egy egy család ül a természetben, anya, apa és a kislányuk egymásra nézve mosolyognak.

Az endorfin egy hormon, ami boldogságot csempész az életünkbe, amely többek között a testmozgás hatására szabadulnak fel a szervezetünkben. Cikkünkben most az endorfin különböző hatásairól és a termelődésének fokozásáról olvashat.

Az endorfin hormonokat az agy, az idegrendszer termeli, amelyre nagy szükségünk van, hiszen számos pozitív hatást gyakorol testünk működésére, de a jó közérzet kialakulására is.

Az endorfin hormonok ideiglenesen befolyásolni tudják mind a fizikai, mind a mentális egészséget, de fájdalomcsillapító hatással is rendelkeznek, ugyanis meggátolják a fájdalmat továbbító fehérjék felszabadulását. Minél több ilyen hormon szabadul fel a szervezetünkben, annál kevésbé érzünk fájdalmat.

Ez a hormon még a gyulladás csökkentésében is szerepet vállal, és aktívan részt vesz a megfelelő immunválasz kialakításában. A gyulladás csökkentése, illetve megszüntetése azért is nagyon előnyös, mivel ha tartóssá válik a szervezetünkben a gyulladás, egy bizonyos idő elteltét követően olyan krónikus betegségek előfordulásához vezethet, mint a szívbetegség vagy a cukorbetegség, de még a daganatok kialakulásával is összefüggésbe hozható.

Az endorfin hormonok felszabadulása még több dopamin termelődésére készteti a szervezetünket. A dopamin, csakúgy, mint az endorfin hormon szintén boldogságot csempészhet az életünkbe, hiszen elősegíti a jólét és a boldogság érzését.

Melyek azok a tevékenységek, amelyekkel sok endorfin hormon termelődhet a szervezetünkben? Az egyik ilyen tevékenység a rendszeres testmozgás. A rendszeres sport, az edzés, a különféle mozgásformák jelentősen javíthatnak a hangulatunkon. Már napi félórás testmozgás is lényegesen csökkentheti a depresszió kialakulásának esélyét.

A biztonságos és a párunkkal történő szexuális együttlét szintén fokozza az endorfin hormonok termelődését. Az endorfinok orgazmus hatására is termelődnek a szervezetünkben, de oxitocin is felszabadul, amely ellensúlyozza a kortizol stressz hormonokat, így szintén sokkal boldogabbnak és kiegyensúlyozottabbnak érezhetjük magunkat.

A meditáció is hozzájárulhat az endorfin hormonok termelődéséhez. A jóga is egyfajta meditáció, hiszen nemcsak a testünkkel tesz jót, hanem a lelkünket is felüdíti, felfrissíti. Kutatások igazolják, hogy már 25 percnyi jóga is sok endorfint termelődését teszi lehetővé.

Az endorfinok termelődéséhez a legjobb, amit tehetünk, ha tiszta szívből és sokat nevetünk. A nevetés ugyanis csökkenti a stressz szintjét és pihentető hatással van az idegrendszerre, a testünkre és a lelkünkre egyaránt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük