fbpx

Életünk utolsó percéig egészségesek maradhatunk, ha mozgunk, sportolunk

Tavaszi réten kerékpározik egy középkorú nő.

Az ülő, mozgásszegény életmód nagyon sok kockázatot rejt magában. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a rendszeres testmozgást beiktassuk az életünkbe, hiszen számos fizikai és pszichológiai előnyt élvezhetünk, ha rendszeresen sportolunk valamit. Egyáltán nem fontos, hogy kemény edzésbe kezdjünk, már napi harminc perc is elegendő ahhoz, hogy egészségesek maradjunk, vagyis lecsökkentsük a betegségek kialakulásának a kockázatát.

A mozgásszegény életmód következtében nagyon sokan halnak meg szív- és érrendszeri betegségben, különösen a szívkoszorúér-betegség miatti halálozások száma növekszik egyre nagyobb ütemben. Sportolással megelőzhetjük a magas vérnyomás kialakulását, illetve ha valaki ezzel a problémával küzd, hamarosan javulást tapasztalhat ezen a téren. Persze egyes betegségeknél nem mindegy, hogy milyen testmozgást választunk, így ezt minden esetben beszélje meg, egyeztessen a kezelőorvosával!

A rendszeres testmozgás hatására csökkeni fog a vérzsírok és a trigliceridek szintje, ezzel szemben a HDL-koleszterin szintje emelkedő tendenciát fog mutatni. A mozgásszegény életmód rossz emésztést és bélműködést idézhet elő, azonban ha valaki elkezd mozogni, akkor az ilyen jellegű panaszai meg is szűnnek és jelentősen lecsökken az emésztőszervrendszert érintő daganatos megbetegedések kialakulásának a kockázata is.

Mivel mozgással zsírt éget a szervezetünk, így nem fenyeget bennünket az elhízás veszélye. Ha sportolunk, előbb-utóbb a számunkra ideális testalkatot is el tudjuk érni, ami után csak annyi a dolgunk, hogy megőrizzük az álomalakunkat. Sport hatására az izomzatunk is gyarapszik, ami nagyon lényeges, hiszen ahogy idősödünk, úgy gyorsan veszítenek az izmaink mind az erejükből, mind a tömegükből. Emellett a csontjaink is megerősödnek, és a rendszeres testedzés az ízületek szerkezetének és működőképességének a fenntartásához is hozzájárul. A mozgás nagyon hasznos lehet azok számára is, akik csontritkulásban vagy csontízületi gyulladásban szenvednek.

Azok, akik erőt vesznek magukon és a jövőben foglalkozni kezdenek azzal, hogy milyen táplálékot vesznek magukhoz és nem restek napi harminc percet gyalogolni, úszni, futni vagy csak szobakerékpározni, hamarabb hagynak fel káros szenvedélyeikkel, amely még inkább elősegíti, hogy minél tovább, vagy akár életük utolsó percéig egészségek maradjanak. Nem fogja őket álmatlanság sem gyötörni, mindemellett a stressztől is megszabadulnak, hiszen a mozgás boldogsághormonokat szabadít fel a szervezetükben.

A rendszeres testedzésnek énképjavító hatása is van, vagyis a rendszeresen mozgó személyek mindent megtesznek annak érdekében, hogy fittek, izmosabbak és egészségesek legyenek. A mozgástól nem biztos, hogy ötvenévesen ismét olyan alakunk lesz, mint ifjú korunkban, azonban nagyon pozitív hatásokat tapasztalhatunk meg, sokat is fogyhatunk a segítségével, és korunknak megfelelő ideális testalkatunk lehet. Ez pedig jelentősen megerősíti az önbizalmunkat, már csak azért is, mert így sokkal nagyobb teljesítményre leszünk képesek, mint a korosztályunkhoz tartozó ismerőseink vagy barátaink, akiket nem lehet elrángatni a tévé elől, vagy akik délutánonként inkább a szunyókálást és nem a parkban való sétálást választják.

A testedzés emellett csökkenti az elesésekből adódó problémákat és jelentősen lelassítja az öregedési folyamatokat. A testedzés hatására javulhat az életminőségünk, és még a személyes függetlenségünk is megnövekedhet, hiszen egy életerős és energikus nagymamának vagy nagypapának kevesebb segítségre, támogatásra van szüksége, mint egy olyan személynek, aki még a közeli boltba vagy a postára sem tud elsétálni egy olyan betegség miatt, ami ellen tehetne valamit, de nem tesz, mert nincs hozzá semmi kedve.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük