fbpx

Harc a csontritkulás ellen

Egymás mellé helyezett, kettévágott műanyag modellen a csontritkulás bemutatása.

A csontritkulás megelőzhetővé válik, ha életmódot váltunk, vagyis odafigyelünk az étkezésünkre, rendszeresen mozgunk, mértékkel fogyasztunk alkoholt és abbahagyjuk a dohányzást. Az étkezés rendkívül fontos szerepet játszik a csontritkulás megelőzésében. Milyen ételeket kerüljünk? A kólát, a szénsavas üdítőitalokat mindenképpen hanyagoljuk, de jobban tesszük, ha a koffeintartalmú italokat is mellőzük. Ne fogyasszunk nátriumtartalmú feldolgozott ételeket, kerüljük a gyorséttermi táplálékokat és a konzerveket, levesporokat.

A kalcium a csontok és a fogak építőkövei, de az idegrendszerünk és izmaink egészséges működéséhez is szükségünk van erre az ásványi anyagra. Fogyasszunk ezért sok sötétzöld leveles zöldségeket, halakat, szardíniát, lazacot, illetve kalciummal dúsított ételeket és italokat.

Csontjainknak magnéziumra is szüksége van. Együnk minél több hüvelyest, diófélét, halat, magvakat és teljes kiőrlésű gabonaféléket.

A kalcium felszívódásában nagy szerepet játszik a D-vitamin, amely vitamint tejjel, lazaccal, makrélával, tonhallal, tojássárgájával és rizsitallal vihetünk be a szervezetünkbe.

A B-vitamin segít alacsonyan tartani a vér homociszteinszintjét. Amennyiben magas koncentrációban van jelen a szervezetünkben, akkor szintén kockázatnak tesszük ki magunkat, már ami a csontritkulást illeti. Fogyasszon folsavban gazdag ételeket – brokkoli, lencse, spenót, bab –, B6- vitamint – hal, szárnyasok, dió, lencse, magvak, banán –, B12-vitamint – tojás, tej, sajt, tejtermékek, rákfélék, szárnyasok – és K-vitaminban gazdag ételeket, mint például sötétzöld leveles zöldségeket.

Csontjainknak fehérjére – halak, húsok, szárnyasok, tojás – és omega3-zsírsavra – hal, halolaj, lenmag, lenmagolaj – is szüksége van, hogy egészséges maradjon.

A testmozgást is jobb elkezdeni, hiszen ez növeli a csontsűrűséget és csökkenti a betegség kialakulásának a kockázatát. A séta, a kocogás, az ugrókötelezés és a lépcsőzés a hát alsó szakaszát, a lábakat és a csípőt erősítik meg. Az erő- és az állóképességi edzések a két kar és láb, a mell, a vállak és a hát csontjait és izmait acélozzák meg. Az egyensúlyérzéket és a koordinációs készséget a tai chi és a tánc fejleszti elsősorban, ami azért fontos, hogy csökkentsük az elesések kockázatát. Az is lényeges, hogy a testtartásunkon is javítsunk.

Csontjaink megerősítésében néhány gyógynövény is segítséget jelenthet. Ezek a gyógynövények a következők: mezei zsurló, poloskavész és vöröshere.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük