fbpx

Táplálékokkal a zöldhályog ellen

Makrofelvételen egy hölgy zöld szeme, melynek közepében egy téglalap fókuszát vetítették.

A glaukóma – vagy más néven zöldhályog – okozza a világon a legtöbb látásvesztést. A szürkehályog pedig másik vezető betegség, amely teljes vakságot okozhat. A világon rengetegen szenvednek glaukómában, amelyet nagyon nehéz felismerni, hiszen a betegség kezdeti szakaszában nincsenek figyelmeztető jelek és jellegzetes tünetek. Éppen ezért célszerű rendszeres szűrővizsgálaton megjelenni és a szemészeti szakrendelést felkeresni. Azonban a tünetek egy idő után megjelenhetnek, amelyek esetén azonnal szemészorvost kell felkeresni. Melyek ezek a tünetek? A szem és a szem környékénék fájdalma, a homályos látás, a szem kipirosodása. A szem fájdalma fejfájással, hányingerrel, hányással is párosulhat, illetve a szemen történő elváltozások is utalhatnak erre a betegségre.

A magas kockázati csoportba tartoznak a 60 éven felüli személyek, akinek a családjában előfordult már ez a betegség, illetve a cukorbetegek és súlyosan rövidlátó emberek. Az emelkedő és ingadozó szemnyomás, az érszűkület, a magas vérnyomás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a korábbi szemsérülés, illetve a szteroidtartalmú gyulladáscsökkentők is fokozzák a betegség kialakulásának kockázatát. A zöldhályog kialakulása során felborul a szemben található csarnokvíz termelődése és elfolyása közötti egyensúly. Ez a szaruhártya vizenyőjét és a látóidegfő vérellátási zavarát okozza. Emiatt a látóidegfő és az ideghártya sejtjei elpusztulnak. Ha ez bekövetkezik, visszafordíthatatlan látásromlásromlás következik be. Azonban az idejében felfedezett betegség ugyan vissza nem fordítható, de a betegség megfékezhető, így a vakság is elkerülhető.

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a természetes anyagok is hasznosak lehetnek a glaukóma megelőzésében, kezelésében. Enyhíteni kell a szemben kialakuló nyomást, javítani szükséges a szem vérellátását, csökkenteni szükséges az oxidatív stresszt és a diéta is nagyon meghatározó ennek a problémának a kezelésében. A magas A- és C-vitamin, és karotinoidtartalmú zöldségek és gyümölcsök mindenképpen hasznosak lehetnek. Nem minden zöldség és gyümölcs csökkenti a betegség kialakulásának a kockázatát. Lássuk, mely táplálékok segíthetnek.

A kutatások azt mutatják, hogy naponta egy adagnyi kelkáposzta elfogyasztása 57 százalékkal csökkenti a glaukóma kialakulásának a kockázatát. A zöld leveles zöldségeknek magas a nitráttartalmuk. A zöldség jó hatással van a vérkeringésre, így a szem egészségére is.

A flavonoidok igen jó hatással vannak az olyan betegségekre, mint szemnyomás vagy glaukóma. Ilyen flavonoidokban gazdag táplálékok és italok a zöld tea, a vörösbor és a kakaó.

A fekete ribizli segít normalizálni a szemben a véráramlást, a padlizsán pedig huszonöt százalékkal képes lecsökkenteni a szemnyomást a szemben. A barack, a narancs és a répafélék is átmentek a teszten. Ezek a táplálékok a magas antioxidáns-tartalmuk miatt segíthetnek a betegség megelőzésében és akár a kezelésében. Érdemes B1-vitaminban gazdag ételeket fogyasztani, illetve a retina degenerációjával szemben az omega-3 zsírsavak mutattak védőfunkciót, amelyek elsősorban a tengeri halakban találhatók meg nagyobb mennyiségben.

  1. dEBRECZENI lÁSZLÓNÉ

    fÉL ÉVE VAGYOK CUKORBETEG, KÉNÉK SZÉPEN SEGITSÉGET, TÁPLÁKOZÁSSAL KAPCSOLATBAN …! kÖSZÖNÖM SZÉPEN..!

    1. Vegan táplálkozással vissza fordíthatja a betegséget és gyógyszerre sem lesz szüksége!

      1. Juhász Mihályné

        Üdvözlöm! A bejegyzése saját tapasztalatból adódik vagy tudományos alapja is van?
        Várom válaszát!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük