fbpx

A helyes étrend kialakítása időskorban

Idős házaspár asztalán csupa egészséges étel: friss saláták, zöldségek, olívabogyó, teljes kiőrlésű kenyér, olívaolaj és friss bazsalikom.

A helyes és egészséges táplálkozással nagyon sok betegséget megelőzhetünk. Ezért érdemes lenne nem idősebb korban, hanem minél hamarabb törekedni a helyes étrend kialakítására. De mit is jelent egészségesen táplálkozni? Idősebb embereknél elsősorban a meglévő betegségekre kell koncentrálni és a táplálkozást e szerint kialakítani. Ebben a szakorvos nagyon sok segítséget tud nyújtani, hiszen teljesen más étrendet kell követnie egy cukorbetegségben szenvedő betegnek vagy egy olyan személynek, akinek valamilyen szívbetegsége van. Viszont ha semmilyen (komoly) betegsége nincs az illetőnek, akkor a következő tanácsok hasznosak lehetnek számára.

Idősebb korban is nagy szüksége van az emberi szervezetnek szénhidrátra, zsírokra, fehérjékre, ásványi anyagokra, vitaminokra és vízre. Melyek a legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok? A D-vitamin, hiszen ebben a korban már kevesebb termelődik ebből a vitaminból, így ezt pótolni szükséges. Természetes D-vitamin-források: tej, tejtermékek, halak, tenger gyümölcsei, máj, tojássárgája, gomba. A következő nagyon fontos vitamin az E-vitamin, amely egy kiváló antioxidáns a szervezet számára. Miben található? Többek között a tökmagban, a mogyoróban, a mandulában, a búzacsírában, a búzakorpában, a hüvelyesekben, a tojássárgájában, a zöld leveles zöldségekben és a növényi olajokban. A folsav is nagyon fontos az idősödő szervezet számára. Folsavban gazdag táplálékok: spárga, spenót, lencse, vese, máj, kelbimbó, brokkoli, búzacsíra. A cinkbevitel egyrészt azért lényeges, mert erősíti az immunrendszert, másrészt viszont az inzulintermelésben játszik kiemelkedő szerepet. Cinkforrások: lencse, tökmag, zabpehely, marhahús, kagyló, tojássárgája, bárányhús, zab, szezámmag. A szelénnek antioxidáns hatása van, így védelmet nyújt számunkra a daganatos megbetegedésekkel szemben. Miben van szelén? A teljes kiőrlésű gabonafélékben, a tenger gyümölcseiben, a szárnyasokban, az avokádóban, a brokkoliban, a paradicsomban, a búzacsírában és az állati belsőségekben. A kalcium is egy nagyon fontos ásványi anyag az idősebb emberek számára is. Milyen táplálékokkal vihetünk be ebből az ásványi anyagból a szervezetünkbe? Tejjel, tejtermékekkel, rebarbarával, diófélékkel, zöld leveles zöldségekkel, fügével, mákkal, szezámmaggal, szardíniával, zabpehellyel.

Idősebb korban jelentősen lelassul az emésztés és csökken a fizikai aktivitás, így ebben az életkorban jóval kevesebb az energiafelhasználás, mint fiatalabb korban. A bevitt energia körülbelül ötven százaléka legyen szénhidrát, harminc százaléka zsír, amelynek nagyobb hányada elsősorban telítetlen zsírokból kell, hogy álljon. A fehérjebevitel is lényeges, amely egy része állati eredetű, a másik része növényi eredetű legyen. Az élelmi rostok is nagyon fontosak. Ennek két csoportja létezik. Az emészthető rostok, amelyek például a gyümölcsökben vagy a zöldségekben vannak és a nem emészthető rostok, amelyek megtalálhatók például a teljes kiőrlésű gabonákban. Gyümölcsöt és zöldséget érdemes tehát rendszeres fogyasztani, és ezeket is változatosan. Például gyümölcsöt lehet mindennap enni, de zöldséget egyik nap például eheti az idős személy nyers formában, a másik nap pedig főzelékként elkészítve. A teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyérféléket és péksüteményeket kellene előnyben részesíteni és a tejtermékeket sem lenne szabad kihagyni az étrendből. Itt is a zsírszegényeket kellene előnyben részesíteni. Húst csak hetente két-három alkalommal javasolt fogyasztani, akkor is a sovány húsokat és a halételeket kellene előnyben részesíteni. Édességekre nem nagyon van szüksége a szervezetünknek, de ha valaki semmiképpen sem szeretne lemondani róluk, akkor csak hetente egyetlen alkalommal fogyassza azokat. Az alkoholfogyasztás kis mértékben megengedett, hetente 3-4 alkalommal egy-egy pohárka bort meg lehet inni, de a tömény italok és a dohányzás kerülendő. Ez érvényes a kávéfogyasztásra is. Idősebb korban egyetlen csésze megengedett, ennél több akár kárt is okozhat is a szervezet működésében.

  1. Kovács Jánosné

    Nagyon “széles kiterjedésűnek” tartom az egészség megőrzéséhez szóló tájékoztatást. Nekem a “koromnál” fogva aktuálisnak tartom, így ezután megpróbálom betartani, olyan termékeket fogyasztani ami ajánlott, esetleg megengedett.
    Tapasztalt problémám, és e téren még keresem a számomra jó terméket “megoldást”, a teljes ki örlésű – kenyér, péksütemény, stb – egyértelműen nem jó,
    mert “savasodás”-t okoz, (marja a gyomrom, nyelőcsövem). Ugyan ez az érzés jelentkezik a rozs lisztből készült ételeknél is! Köszönöm a cikket!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük