fbpx

Májvédelmező gyógynövények: máriatövis, borsmenta, articsóka, gránátalma és cickafark

Gránátalma egészben, félbe és negyedekbe vágva.

A májunk az egyik legfontosabb anyagcsereszervünk és rengeteg feladat hárul rá, éppen ezért nagyon oda kell figyelni, hogy milyen életmódot folytatunk. Akkor mondhatjuk el magunkról, hogy odafigyelünk az egészségünkre, illetve a májunkra, ha egészségesen táplálkozunk, vagyis nem eszünk nehezen emészthető, zsíros és túlságosan fűszeres ételeket, hanem helyette a könnyű és a könnyen emészthető étkeket részesítjük előnyben. Naponta inkább 5-6 alkalommal étkezzünk és elsősorban olyan ételeket vegyünk magunkhoz, amelyek tápanyagokban és ballasztanyagokban gazdagok. Fontos, hogy minél kevesebb feldolgozott élelmiszert fogyasszunk. Alkoholt lehet inni, de csak mértékkel és csak kivételes alkalmakkor, illetve érdemes megfontolni azt is, hogy mikor vegyünk be gyógyszert, illetve alaposan át kell gondolni, hogy szükségünk van-e gyógyszerekre, vagy azok nélkül is képesek vagyunk élni.

Az egyik legismertebb és legkedveltebb növény, amely a máj védelmét szolgálja, a máriatövis. Ezt a hatását a benne lévő hatóanyagoknak – szilimarin, fehérje, nyálkák és zsíros olajok – köszönheti. A máriatövis védelmet nyújt a májsejtek számára és segíti azoknak méregtelenítő munkáját. Ez a gyógynövény az emésztést is megtámogatja, vagyis hatására csökken a puffadás és az egyéb emésztési panaszokat is orvosolni tudja. Serkenti a májsejtek regenerációját, a benne lévő flavonoidok pedig antioxidáns hatással rendelkeznek, így védelmet nyújtanak a sejtek károsodásával szemben. A gyógynövényt lehet használni májkárosodás, zsírmáj, krónikus májgyulladás és májzsugor esetén is, de minden esetben tájékoztatást kell kérni a kezelőorvostól.

Más gyógynövények is hasznunkra lehetnek, ha májproblémáink vannak. A borsmenta például görcsoldó hatással bír, míg az articsóka védelmet nyújt a máj számára. De hasonló hatással rendelkezik a gránátalma is, amelynek nemcsak az íze nagyon finom, hanem rendkívül egészséges is, hiszen tele van értékes antioxidánsokkal. A gránátalma védelmet nyújt a májsejtek számára a szabad gyökök káros hatásaival szemben, de megtámogatja a máj méregtelenítő munkáját is.

A cickafark szintén nagyon hatásos májproblémák esetén, hiszen segíti a máj méregtelenítő folyamatait, de emésztési problémák – telítettségérzet, felfúvódás – esetén is jó barátunk lehet. Használhatjuk borogatás formájában, de csak akkor, ha nem szenvedünk semmilyen gyulladásos megbetegedésben. Forraljon fel fél liter vizet, majd adjon hozzá két evőkanálnyi gyógynövényt. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Mártogasson meg a főzetben egy vászonkendőt, csavarja ki, majd helyezze a has jobb oldalára. Csavarja magát körbe egy frottírtörülközővel, majd alaposan takarózzon be. Pihenjen így félórán keresztül, majd szedje le a borogatást és pihenjen további 30 percet. Hamarosan a panaszai is enyhülni fognak.

1 hozzászólás

  1. Czunyi Ferencné

    Epekő esetén, ani csupán puffadást okoz görcsöt nem,használhatók e ezek a gyógynövények?

    Köszönet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük